Zajęcia grupowe

BORSUKI -    PSYCHOMOTORYKA i nasze zmysły !

 

Wzrok –             Wzrok – król zmysłów. Laboratoryjna diagnostyka etiologii chorób ...

„Co zmieniło się w moim wyglądzie?”

Mama i dziecko siedzą naprzeciw siebie. Dziecko zamyka oczy, a mama zmienia trzy szczegóły w swoim wyglądzie np. zdejmuje pierścionek, podwija nogawkę spodni, związuje włosy. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, jakie szczegóły zmieniła mama.

„Co widziałeś?”

Idąc na spacer umawiamy się z dzieckiem, że będziemy starali się zapamiętać jak najwięcej szczegółów po drodze. Po powrocie do domu wymieniamy uwagi na temat tego, co spostrzegliśmy. Można nawet zrobić zawody, kto zapamiętał więcej szczegółów.

Smak –                              Jak starzeją się zmysły? Zmysł smaku i węchu -

„Co jesz?”

Mama przygotowuje malutkie porcje produktów spożywczych o charakterystycznym smaku, np. cytryny, soli, ogórka kiszonego, czekolady, dżemu. Zawiązuje dziecku oczy chustką, wkłada do buzi po odrobinie przygotowanych specjałów i prosi o odgadnięcie, co dziecko aktualnie je.

Zapach –                                         5 zabaw dla dzieci na lepszy węch: żeby świat pachniał pięknie ...

„Na ulicy, w lesie, w ogrodzie…”

Siadamy naprzeciw siebie. Dziecko powinno zamknąć oczy, gdyż wtedy łatwiej będzie mu się skupić. Mama prosi, aby wyobraziło sobie, że idzie główną ulicą wielkiego miasta. Jakie zapachy unoszą się w takim miejscu? Dziecko wymienia, obok czego „aktualnie się znajduje” i jakie zapachy wiążą się z tym miejscem np. Idę obok piekarni – czuję zapach chleba, pączków.   Teraz mija mnie samochód – czuję spaliny.

Słuch –                                Katar to nie jest banalna sprawa. Może zniszczyć słuch - alarmuje ...

„Co słyszysz?”

Mama i dziecko siedzą naprzeciw siebie. Razem zamykają oczy,  przez parę minut słuchają odgłosów z otoczenia i zapamiętuje je. Potem dziecko opowiada, co usłyszało np. śmiech dzieci, głosy przechodniów, parkujące i przejeżdżające samochody, brzęczenie muchy. Mama ma trudniejsze zadanie, ponieważ musi wymienić to, czego nie usłyszało dziecko, bądź nie zwróciło na to uwagi.

„Na łące”

Rodzic prosi dziecko, aby wyobraziło sobie, że stoi na łące. Jest lato, środek słonecznego dnia. Zadaniem dziecka jest wyobrazić sobie, co może usłyszeć na łące. Opowiada o tym rodzicowi, a następnie jest zmiana ról. W trakcie zabawy zmieniamy miejsca np. odgłosy z ogrodu, z ulicy, z placu zabaw.

Dotyk –                             Rozwój dziecka: trening zmysłu dotyku | Mamotoja.pl

„Skarby”

Rodzic wkłada do worka lub zakopuje w piasku różne przedmioty. Dziecko wkłada dłonie do worka, bierze do rąk jeden przedmiot i stara się go dokładnie opisać, np. To jest gładkie, twarde, okrągłe… to jest mój klocek. Dziecko wyjmuje przedmiot i sprawdza, czy dobrze opisało.

Wesołej zabawy!


Ćwiczenia słuchowe . Cd. Pracujemy na pseudosłowach.

Ćwiczenie 1.

Posłuchaj  i wypowiedz sylaby , którymi różnią się pseudosłowa.

Polita- Kalita, ligora- zagora, cielisza –nalisza

Czykorta- szekorta, torączpa-gorączpa, tramapan-glimapan

Kragula—krabyla, hosa-hograsa, forderan-forparan   itp.

Ćwiczenie 2.

Posłuchaj i wypowiedz, która sylaba jest taka sama w pseudosłowach.

Karbigo-karola, gorowca-gotówki, fartona-farchyty, lizytor-lidoryt

Mafioska-macirta, Krzeczynie-krzeliwa, łachrezy-łachnile

Bułgole-kolgocia, ramtoza-tratonik, magracie-mogrania

Zdalita-grapita, foszybel-goczybel, fratowiec-litowiec   itp.

Zajęcia grupowe ,,Techniki uczenia się”

Ćwiczenie 1.

Określ najdokładniej.

Pokaż dziecku na moment jakiś przedmiot, następnie go schowaj. Zadaniem dziecka jest powiedzieć jak najwięcej słów określających ten przedmiot lub takich których można użyć w związku z nim.

Ćwiczenie 2.

Co to jest?

Tworzymy opis przedmiotu a dziecko próbuje odgadnąć, co to za przedmiot np.. (filiżanka) porcelana, kawa, sklep, uszko

Ćwiczenie3.

Gdybym był akacją.

Podajemy dziecku pytanie zawierające rzeczownik na daną głoskę np. a ,,Gdybym był akacją, co byś ze mną zrobił? Dziecko powinno odpowiedzieć zdaniem w którym również wystąpi wyraz na głoskę a. przykładowa odpowiedź: Podlał bym ja atramentem.


MULTISENSORYKA 23.06.2020

1. Domowa piniata

Cele

  • Koncentracja, osiąganie celu, koordynacja oko-ręka, zabawa z innymi osobami, oczekiwanie na swoją kolej

Potrzebne przedmioty

  • Gazeta, plastikowa torba, lina, kij bejsbolowy z gazety, opcjonalnie: dzwoneczki

Przygotowanie: Zgnieć kilka gazet i włóż je do plastikowej torby w taki sposób, by uzyskać okrągły kształt. Zawieś torbę na linie. Zrób kij bejsbolowy, zwijając gazetę. Owiń ją ciasno taśmą klejącą. Jeżeli chcesz użyć dzwoneczków, powieś je na linie, tak by dzwoniły, gdy ktoś uderza w torbę.

Jak się bawić: Dzieci na zmianę uderzają w piniatę kijem z gazety. Zachęcaj pozostałych, żeby wołali: Hura! lub klaskali, gdy komuś uda się w nią trafić. Chwal dzieci za udane uderzenie, mówiąc Świetnie! Jeżeli im się nie powiodło, namawiaj do kolejnej próby słowami: Jeszcze raz!

Opcjonalnie:

  1. Zawieś piłkę plażową zamiast piniaty z gazet, jeśli potrzebujesz czegoś bardziej kolorowego.
  2. Aby utrudnić ćwiczenie, włóż do przezroczystej torby mniejszy przedmiot.

Czego dziecko się uczy: dzieci uczą się wykonywać zadanie na zmianę z innymi, przyglądają się im w trakcie zabawy i uczą się do niej zachęcać. Ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową. Gdy osiągną cel, odczuwają satysfakcję.

2. Zabawy z plastikowymi butelkami i piłkami

„Dzieci mogą przewracać butelki i po nich skakać dla zabawy, jednocześnie ucząc się panować nad własnym ciałem. Aby orientować się, które mięśnie zaangażować do celnego rzutu piłką, trzeba mieć świadomość swojego ciała. Natomiast jeśli dziecko chce wiedzieć, jak daleko i wysoko powinno skoczyć, żeby pokonać przeszkodę, musi określić, które mięśnie należy do tego wykorzystać.

Zbijanie

Możesz użyć kilku butelek do zbudowania tradycyjnej piramidy na stole lub ziemi. Rzucajcie lekką piłką, piłką plażową albo miękką gumową piłeczką i sprawdźcie, ile butelek można zbić w jednym rzucie, a ile w kilku rzutach. Rzucajcie tak długo, aż przewrócicie wszystkie butelki.

Zamiast budować piramidę ustaw butelki w jednej linii przodem do rzucającego. Układ butelek zależy tylko od tego, jak dużym wyzwaniem ma być dla dziecka ta zabawa. Im bliżej siebie butelki są ustawione, tym łatwiej jest je zbić.

Jeżeli chcesz żeby zadanie było trudne:

- napełnij je wodą lub piaskiem.

Jeśli chcesz uatrakcyjnić zabawę:

- niech dzieci nadadzą wodzie kolor barwnikami spożywczymi. Może to być bardzo pouczające, kiedy dzieci poznają, że kropla czerwonego barwnika połączona z kroplą żółtego tworzy kolor pomarańczowy. Jeśli napełniasz butelki wodą, dobrze je zakręć albo oklej taśmą, żeby uniknąć wycieku z przewróconej butelki.

W jednej grze można stosować piłki o różnych wielkościach – od piłeczki tenisowej do piłki futbolowej. Zacznijcie od większej piłki i pamiętaj, że jeśli rzucanie mniejszą piłką, łatwiej będzie zbić te butelki, które są ustawione blisko siebie. Jeżeli chcesz wzbogacić tę zabawę o umiejętności naukowe niech po każdym rzucie gracz policzy, ile zbił butelek. Jeśli natomiast chcesz dodać element zaskoczenia, podczas nadmuchiwania piłki plażowej wlej do środka wodę. Sprawi ona, że ruch piłki będzie nieprzewidywalny, a zabawa jeszcze weselsza!

Przeskakiwanie

Ta gra z czasem staje się trudniejsza. Na początku umieszczasz jedną butelkę przed dzieckiem i stawiasz mu wyzwanie: „Czy potrafisz to przeskoczyć?”.

W zależności od umiejętności dziecka butelka może stać pionowo albo leżeć na boku. Jeśli się wahasz, zawsze zaczynaj od łatwiejszej wersji zabawy. Kiedy dziecko przeskoczy jedną butelkę i powie, że było to proste, utrudnij zabawę, dodając kolejną butelkę. „Czy potrafisz przeskoczyć obie?”. Dodatkowym utrudnieniem będzie skakanie w tył, na boki lub na jednej nodze. Potem pozwól, żeby to dziecko wydawało polecenia i stawiało wyzwania tobie. Ile butelek potrafisz przeskoczyć? Cztery? Pięć? Spróbuj i dowiedz się sam!

Rzucanie

Z butelkami można robić coś jeszcze – rzucać nimi.

Wypróbuj z dzieckiem te propozycje:

  1. Przerzucaj butelkę z ręki do ręki.
  2. Podrzucaj butelkę w górę obiema rekami i łap.
  3. Podrzuć w górę, zaklaszcz raz i złap butelkę. W następnych rundach zaklaszcz dwa razy, potem trzy i tak dalej.
  4. Podrzuć butelkę w górę i złap ją ręką dominującą.
  5. Podrzuć butelkę w górę i tym razem złap ją druga ręką (niedominującą).
  6. Podrzuć butelkę tak, żeby obróciła się, zanim ją złapiesz.
  7. Rzuć butelkę do drugiej osoby.

3. Zabawy z wodą i lodem

Zabawy z wodą w każdym stanie skupienia to doskonałe ćwiczenia sensoryczno-motoryczne mogą stać się udaną propozycją na spędzanie wolnego czasu oraz doskonalić motorykę małą w ciekawej dla dziecka formie

  • „Przygotuj płytkie przezroczyste naczynie i napełnij je wodą. Na zmianę z dzieckiem wrzucajcie do niego kostki lodu. Możesz też przytrzymać je na chwilę pod wodą, a potem puścić, żeby dziecko zaobserwowało, jak wyskakują na powierzchnię. Jeszcze lepiej przyciągną uwagę malucha kostki z zamrożonymi w środku kawałkami owoców albo kostki zamrożonego soku, które będzie mógł polizać. Spróbuj zamrozić w kostce lodu małą plastikową zabawkę, a potem połóż ją na talerzyku i obserwujcie topnienie lodu.
  • Nalej wody do starej plastikowej miski i dodaj do niej trochę kolorowej farby olejnej albo zwykłego oleju spożywczego. Pomieszaj wierzchnią warstwę i obserwujcie tworzące się wzory. Możesz też podmuchać w wodę przez plastikowa słomkę.
  • Na dnie miski z wodą połóż lusterko i poproś dziecko, żeby się w nim przejrzało. Pobawcie się zmienianiem odbicia w lustrze przez delikatne poruszanie wody.
  • Malowanie lodu: Zmrożony lód, wysypcie do pojemnika, chwyćcie farby niezależnie czy plakatowe czy akwarele i za pomocą pędzelka malujcie po zimnej powierzchni. Zamiast farby możecie również użyć barwników i zakraplać je na lód za pomocą pipety czy strzykawki.
  • Malowanie solonego lodu: Urozmaicimy poprzednie zadanie, poprzez dodanie soli. Najlepiej jest połączyć oba pomysły i najpierw malować sam lód, a potem powoli dosypywać białego kruszcu i porównać efekty.
  • Malowanie lodem: tym razem nie będziemy malować lodu, ale lodem. Takim kolorowym oczywiście! Wystarczy zamrozić zabarwioną wodę, położyć kolorowe kostki na białej kartce i namalować co tylko podsunie Wam wyobraźnia. Jeśli Wasze dzieci nie lubią dotykać paluszkami lodowatych rzeczy, wystarczy, że przed zamrożeniem włożycie do foremek patyczki, łatwiej będzie chwycić taką farbę.

Miłej zabawy.


Ćwiczenia proponowane dla dzieci korzystających z zajęć „Terapia ręki z elementami sensoplastyki”

Znalezione obrazy dla zapytania: dłonie grafika

Dzisiaj proponujemy następujące ćwiczenia i zabawy:

 

  •  „Piłka w górę” – dziecko wykonuje przysiad, a następnie z przysiadu wyskok w górę z wymachem rąk w górę, naśladując odbijającą się piłkę.

 

  • Zabawy balonikiem

„Nie daj opaść balonikowi” – dziecko trzyma w dłoniach nadmuchany balonik. Podrzuca balonik w górę, odbijając go rękoma, stara się utrzymać jak najdłużej nad podłogą.

Balon Grafika - balon &, baloniki dla dzieci stockowe wektory i ...

„Siatkówka balonikiem” –  narysujmy na podłodze linię. Po jednej stronie linii staje dziecko, po drugiej rodzic. Rodzic i dziecko odbijają balonik ręką, starając się, aby przeleciał na stronę „przeciwnika”.

 

 

  • A teraz stwórzmy balona „gnieciucha”

Potrzebne będą:

  • dwa balony,
  • wypełnienie: mąka, soczewica, ryż, fasola, groch itp.
  • butelka plastikowa;
  • małe gumki lub cienka nitka

 

 Instrukcja:

  1. Wsypcie ćwierć do pół filiżanki wypełniacza do plastikowej butelki;
  2. Nadmuchajcie balon tak, żeby uzyskał rozmiar pieści, chwyćcie za szyjkę balonu i nałóżcie ją na szyjkę butelki.
  3. Przewróćcie butelkę do góry nogami. Jej zawartość powinna przesypać się do balonu. Jeśli tak się nie stanie, delikatnie ściśnijcie butelkę.
  4. Zdejmijcie balon z butelki, wyciśnijcie nadmiar powietrza i zabezpieczcie szyjkę balonu za pomocą gumki lub kawałka nitki.
  5. Odetnijcie szyjkę z drugiego balonu i włóżcie do niego ten napełniony, zaczynając od zawiązanego końca (tak jakbyś nakładali czepek kąpielowy).
  6. Można zrobić zabawkę trójwarstwową i nałożyć jeszcze trzeci balon.

 

Teraz pobawcie się balonem „gnieciuchem” – ściskajcie, rzucajcie.

 

Miłej zabawy!!!

 


Skoczne gry i zabawy dla dzieci

Gry dla dzieci mogą być świetną zabawa dla całej rodziny:

  • Skoki przez drabinkę. Jeżeli nie masz drabinki, wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.

  • Skoki przez linkę. To ćwiczenie bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Do tej zabawy potrzebna jest linka, którą musisz zamocować – dla dzieci trzyletnich – na wysokości 25–30 cm. Możesz użyć gumy do skakania, którą będą trzymały dzieci na odpowiedniej wysokości.

  • Kto sięgnie wyżej?  Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a maluchy kolejno podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej, jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięża dziecko, które podskoczyło najwyżej. Maluchy będą zadziwione, dokąd umieją dosięgnąć!

  •  Puść maluchom muzykę i rzucaj im różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek itd. Będzie dużo śmiechu i rozgardiaszu.

  • Skoki w workach. Dzieci wchodzą do worków i podskakują w nich po swoich torach do wyznaczonej linii. Pamiętaj o bezpieczeństwie podczas tej zabawy.

Dobrej zabawy J


Ćwiczenia słuchowe . Cd.

Ćwiczenie 1.

Posłuchaj i ułóż słowa z pierwszych sylab usłyszanych słów.

Konie-tyka( koty), kosy- Zyta(kozy), noce-syki(nosy), szata –fale(szafa)

Sanie- motyl- lotka(samolot), pasek- ranek-solfeż(parasol), koza- bieda-tabun(kobieta)

Kroki- kolor- dyszel- leżak(krokodyle), kamyk- locha- rysik-ferwor(kaloryfer) itp

Ćwiczenie 2.

Posłuchaj i z ostatnich sylab podanych wyrazów ułóż nowe słowo.

Miasto-fotelik(stolik), tempo-przemoc(pomoc), sumo-pierze(morze)

Ropa-parów- paka(parówka), mama- foka-baleron(makaron)

Ręka- kotara- workowate- luka(karateka), masa- sumo ucho-lody(samochody)

Zajęcia grupowe ,,Techniki uczenia się”

Mnemotechniki 1.- ciągi słów

Ćwiczenie 1.

Zapamiętujemy cyfry za pomocą ciągów słów, których liczba liter odpowiada kolejnej cyfrze.

Polecenie:

Zapamiętaj cyfry. 3145- Mów o pani Frani. (pierwszy wyraz ma 3litery, drugi-1, trzei-4, czwarty-5

Cyfry należy podawać pojedynczo – trzy- jeden- cztery- pięć, najpierw najkrótsze ciągi, potem dłuższe.

Mnemotechniki  2- metoda łańcuchowa

Jest to sposób, który przekłada słowa-klucze na obrazy klucze, a potem spaja na zasadzie historyjki.

Ćwiczenie 2.

Polecenie.

Zapamiętaj , co usłyszałeś.

Drzewo- butelki- kot

Zapamiętujesz wyraz DRZEWO: Wyobraź sobie, że idziesz drogą, a przed tobą wyrasta wielkie rozłożyste drzewo pełne różnobarwnych liści, które szeleszczą na wietrze. Drzewo ma gruby szorstki pień, próbujesz je objąć ale jest zbyt szerokie.

Kojarzysz wyraz drzewo z wyrazem: BUTELKI. Siadasz w cieniu drzewa, gdy nagle spostrzegasz, że jego liście zamieniają się w kolorowe butelki. Wiatr kołysze butelkami, uderzają o siebie i  wydaja dźwięki.

Kojarzysz wyraz butelki z wyrazem KOT: Melodia wydobywająca się z butelek zamienia się w głośne miauczenie kota. Z jednej butelki wychodzi trójkolorowy kot.

Powodzenia w tworzeniu historyjek J


Multisensoryka 16.06.2020r.

Propozycja ćwiczeń do wykonania w domu

 
 

1.Piosenka z pokazywaniem- „Oto Morze Bałtyckie jest.”

https://www.youtube.com/watch?v=gsm9znBUjZc

2.Falowanie

Wierszyk masażyk utrwalający schemat ciała z rytmiczną stymulacją przedsionkową.

Falujemy, Falujemy

I na nóżki* wodę lejemy!!!

Falujemy,  Falujemy

I na brzuszek* piasek sypiemy!!!

Falujemy , Falujemy

I  Frania** w morzu wykąpiemy!!!

I krótkie wyjaśnienie:

*oznacza że, kolejno podstawiamy kolejno, różne części ciała: brzuszek, stopy, ręce, nosek itp.

** wstawiamy imię naszego dziecka.

 

3. Ocean

Potrzebne materiały:

  • Woda
  • Pojemnik na wodę (miska, wanienka, kuweta)
  • Barwniki spożywcze
  • Pojemniczki, kubeczki, foremki, lejki, sitka, szczypce, buteleczki
  • Różne sensocuda: kamyki, cekiny, koraliki, figurki, rybki, korki po winie itp.

 

4. “Co pływa, co tonie”

Przy okazji zabaw wodnych, możemy wprowadzać jedną z ulubionych zabaw matematycznych. Obserwowanie które przedmioty unoszą się na powierzchni, a które opadają na dno. Można je segregować, klasyfikować, przeliczać… Gdy dodamy jeszcze do wody kostki lodu – (kry lodowe) to nasza zabawa wpisuje się idealnie w ideę matematyki sensorycznej/ w tym przypadku termicznej.

 

 

 

5. Krokodyl.

Dziecko kładzie się na podłodze i podciąga na rękach, przenosząc coś na plecach/głowie. W wersji zaawansowanej dziecko podciąga się na rękach odpychając się jednocześnie nogami, pełza naprzemiennie.

Nazwa jest bardzo trafna. Bo w tej zabawie odnosimy się do bardzo podstawowych ruchów i zabezpieczamy nasz gadzi mózg. Dajemy też dużą dawkę propriocepcji.

Zabawa w “taczkę”:

Dziecko opiera dłonie o podłogę, a rodzic chwyta je za uda i prowadzi niczym taczkę.

Bujanie w kocyku:

Dziecko kładzie się na rozłożonym dużym kocu, a dwie dorosłe osoby delikatnie bujają go na boki.

Podciąganie na linie

Dziecko kładzie się na plecach, podciąga nogi do brzucha (warto dać piłeczkę między kolanka, by dodatkowo utrzymać napięcie mięśni brzucha) i wspina się ku górze. Młodsze dzieci zwyczajnie ciągną linę w dół, starsze wykonują ruch naprzemienny. Na sali SI wykonujemy ćwiczenie np. na deskorolce, w domu wystarczy skakanka i koc.

Życzymy miłej zabawy!:)


Ćwiczenia proponowane dla dzieci korzystających z zajęć „Terapia ręki z elementami sensoplastyki”

Znalezione obrazy dla zapytania: dłonie grafika

Proponujemy kilka zabaw z rodzicami:

  • Zabawa 1 „Gałęzie na wietrze”

Do zabawy potrzebne będą wstążki lub szarfy.

Dzieci biegają swobodnie po pokoju. Na sygnał rodzica zatrzymują się, chwytają wstążkę lub szarfę i wykonują rękami rytmiczne wymachy w lewo, w prawo, w przód, w tył, zakreślając w powietrzu koła.

  • Zabawa 2 „Cięcie nożyczkami”

Dzieci i rodzice wyciągają ręce do przodu i poruszają nimi na przemian w górę i w dół, a następnie w lewo i w prawo.

  • Zabawa 3 „Paluszki”

Dzieci, śpiewając z rodzicem piosenkę, jednocześnie na blacie stolika wystukują jej rytm wskazanymi przez rodzica palcami obu rąk, pięściami i łokciami.

„Bawimy, bawimy się pięknie paluszkami. Jak jeden nie może, to drugi mu pomoże”wystukiwanie rytmu małymi palcami.

„Bawimy, bawimy się pięknie paluszkami. Jak drugi nie może, to trzeci mu pomoże”wystukiwanie rytmu  palcami serdecznymi.

„Bawimy, bawimy się pięknie paluszkami. Jak trzeci nie może, to czwarty mu pomoże”wystukiwanie rytmu  palcami wskazującymi.

„Bawimy, bawimy się pięknie paluszkami. Jak czwarty nie może, to piąty mu pomoże”wystukiwanie rytmu  kciukami.

„Bawimy, bawimy się pięknie paluszkami. Jak piąty nie może, to piąstka im pomoże”wystukiwanie rytmu  pięściami.

„Bawimy, bawimy się pięknie paluszkami. Jak piąstka nie może, to łokieć im pomoże”wystukiwanie rytmu  łokciami.

„Bawimy, bawimy się pięknie paluszkami. Jak łokieć nie może, to spać się już położę”dziecko i rodzic kładą dłonie na stole, opierają na nich głowę i udają, że śpią.

  • Zabawa 4 „Gumki recepturki”

Do zabawy potrzebne pętle długości 0,5metra z gumy bieliźnianej oraz gumki recepturki.

„Zabawa rąk” – dzieci i rodzice zakładają na ręce pętle z gumy i rozciągają ją, poruszając rękami w różnych kierunkach: przed sobą, nad sobą, za sobą. Rękami z założonymi i lekko rozciągniętymi pętlami rysują w powietrzu różne wzory: kółka, kwadraty, ósemki, płotki itp. Można rysować przed sobą, z prawej strony, z lewej strony lub nad głową.

„Zabawa palców dłoni” – dzieci i rodzice zakładają gumkę – recepturkę na kciuki obu rąk i delikatnie rozciągając gumkę, poruszają nimi w różnych kierunkach. To samo wykonują kolejno: palcami wskazującymi, środkowymi, serdecznymi i małymi. Trudniejsza wersja zabawy polega na łączeniu różnych palców np. palca wskazującego prawej dłoni z małym lewej dłoni.

Miłej zabawy!!!


Psychomotoryka         17.04 Zabawy ruchowe :) - ::4lomza.pl:: Regionalny Portal

Zabawa jest podstawową formą aktywności dzieci, przez którą uczą się one wyrażać swoje uczucia i pragnienia. My dorośli starajmy się w każdej wolnej chwili bawić się z nimi.

Rysunek na plecach                                 Plakat Happy boy with sunscreen by the pool. Empty space for text ...

Dziecko kładzie się na brzuchu lub siada w wygodnej pozycji. Rodzic rysuje mu na plecach różne symbole, proste rysunki np. słoneczko, chmurkę, dom, drzewo. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, co zostało narysowane.

Turlanie na dywanie     Czas na turlanie

Dziecko kładzie się na podłodze, na brzuszku, ręce ma wyprostowane do góry. Rodzic turla dziecko po całej długości dywanu.

Rzeźba                   Chłopiec, dzierżawa, dłuto, rzeźbiarz. Dzierżawa, rzeźbiarz ...

Dziecko chowa się pod koc i przyjmuje jakąś wymyślną pozę, tworząc rzeźbę. Rodzic za pomocą dotyku, próbuje wyobrazić sobie, w jaki sposób dziecko ułożyło swoje ciało i układa się w ten sam sposób. Dziecko i rodzic porównują swoje rzeźby.

Pędzel malarza                                   Artysty malarz ilustracja wektor. Ilustracja złożonej z zabawa ...

Wyznaczamy sobie role np. rodzic jest malarzem, a dziecko jest pędzlem malarza. Mama wyciągniętą ręką wykonuje jakieś czynności malarskie np. maluje z boku na bok, z góry na dół, maluje wzorki, stawia kropki. Dziecko jako pędzelek całym swoim ciałem odwzorowuje ruchy, które wykonuje mama-malarz. Potem następuje zmiana ról.


Ćwiczenia proponowane dla dzieci korzystających z zajęć „Terapia ręki z elementami sensoplastyki”

Propozycje zabaw na precyzyjne ruchy palców:

  • Zabawy paluszkowe,
  • Naśladowanie gry na pianinie,
  • Zabawa w cienie na ścianie,
  • Zabawa w deszczyk – stukanie palcami,
  • Podnoszenie drobnych przedmiotów – koralików, kulek..
  • Budowanie z drobnych klocków typu Lego,
  • Rozdzieranie papieru palcami, wydzieranki,
  • Nawlekanie koralików, przewlekanie sznurków przez otwory,
  • Ugniatanie małych kulek z gazety (trzema palcami: wskazującym, środkowym i kciukiem),
  • Lepienie z plasteliny wzorków, szlaczków, literek,
  • Pisanie palcem po piasku,
  • Wkręcanie śrubek,
  • Wycinanie z papieru po linii prostej, falistej, form geometrycznych,
  • Rysowanie wzorów po śladzie kropkowym lub kreskowym,

Proponujemy kilka zabaw na wzmacnianie mięśni palców i rąk.

https://www.youtube.com/watch?v=qxQ8n9OpDj0

https://www.youtube.com/watch?v=Qx11vVXsZ1I

https://www.youtube.com/watch?v=SHgFAYosXx8

Należy pamiętać:

  • Czas trwania zajęć powinien być dostosowany do wieku i możliwości dziecka.
  • Kredki i ołówki powinny być miękkie. 
  • Można pomagać dziecku poprzez delikatne prowadzenie jego ręki. 
  • Gdy dziecko ma trudności z wykonaniem zadania, należy wskazać dalszy kierunek pracy.
  • Należy pozytywnie mobilizować dziecko do samodzielnej pracy poprzez pochwały i zachęty.
  • Każdorazowo nagradzać pochwałami wysiłki dziecka włożone w wykonanie zadania.
  •  Pamiętać należy o tym, że proponowane ćwiczenia mają być dla dziecka radosną zabawą, a nie przykrym obowiązkiem.

Miłej zabawy!!!


PSYCHOMOTORYKA     

Dzisiaj zaproponujemy gry i zabawy dla 2 i więcej osób.

„Ciepło – zimno”

Umawiacie się, że jakiś przedmiot zostanie schowany (np. długopis). Jedno z was wychodzi z pokoju. Reszta ukrywa przedmiot. Dziecko wraca i szuka schowanego przedmiotu. Gdy zbliża się do miejsca, w którym ukryto przedmiot, mówicie: „ciepło, cieplej, gorąco!”. Kiedy oddala się, mówicie: „zimno, zimniej, mróz!”.

„Worek pełen skarbów”                

Do woreczka wkładamy drobne przedmioty. Ich nazwy wypisujemy na kartkach. Dziecko losuje kartkę z nazwą przedmiotu. Wkłada rękę do woreczka i , dotykając, odnajduje dany przedmiot.

„Ożywający posąg”                              

Jedno dziecko zostaje posągiem i przybiera dowolną pozę. Drugie dziecko stara się tę pozę zapamiętać. Po chwili odwraca się. W tym czasie „posąg” zmienia dwa lub trzy elementy wyglądu np. zgina nogę w kolanie, unosi rękę. Teraz odgadujący znów może przyjrzeć się „posągowi” i spróbować powiedzieć, jakie nastąpiły w nim zmiany.

„Jakie to zwierzę?”                                             

Na przygotowanych kartkach wypisane są nazwy zwierząt. Dziecko losuje kartkę i ma za zadanie przedstawić ruchem, mimiką, głosem, o jakie zwierzę chodzi. Pozostali odgadują nazwę naśladowanego zwierzęcia.         

„Król i królowa”                       

Każda osoba dostaje książkę i kładzie ją na głowie. Wszyscy chodzą po pokoju. Na sygnał wszyscy przykucają na jedno kolano. Komu spadnie książka, odpada z zabawy.

„Balonowa siatkówka”         

Dzielicie się na dwa zespoły. Siadacie na krzesłach w odległości około dwóch metrów. Celem gry jest takie uderzenie balonika, aby upadł za zespołem przeciwników na podłogę. Zawodnicy nie mogą wstawać z miejsc. Za złamanie reguł przeciwnicy dostają punkt.                      Miłej Zabawy!!!


Ćwiczenia na zajęcia grupowe ,,Techniki uczenia się’’ Cd.

Wybrane metody mnemotechniczne.

1.

Zasada

Możesz dobrze utrwalić sobie daty, próbując połączyć cyfrę z rymem, który ujmuje to, co stało się w danym roku.

Przykłady:

202: dwa- zero-dwa – bitwa pod miejscowością Zama

753- siedem- pięć- trzy-Powstaje Rzym

800-osiem i dwa zera- Karol Wielki do władzy się zabiera

 2.

Zasada

Przedstaw sobie obrazowo daną datę włącz, ją do swojego wyobrażenia wydarzeń historycznych.

0- piłka  Obraz Piłka do piłki nożnej wektor na białym tle. Piłka głośności ...

1-świeca   Świeca w rocznika świeczniku Obrazy na ścianę • Obrazy recepcja ...

2-łabędź  Obraz płótno Łabędź 50x70 Pejzaż na płótnie salon - 7791737830 ...

3-listek koniczyny Legendy świata: Irlandia - Święty Patryk i trójlistna koniczyna

4-krzesło Wektory stockowe: krzesło, krzesło do komputera, krzesło fotel ...

5-dłoń 

Dłoń: obrazy, zdjęcia stockowe i ilustracje wektorowe | Shutterstock

6-wąż Wąż, zdjęcia węży - Wektory stockowe węże gady, obrazy i ...

7-chorągiewka  Chorągiewki ABCGRAF

8-bałwan Śmieszny Bałwan ilustracja wektor. Ilustracja złożonej z bałwan ...

9-balon  Obraz na płótnie sport sterowiec balon transport zabawa - Dekowizja.pl

Gdy wyobrazisz sobie teraz jakieś wydarzenie historyczne, po prostu zbuduj odpowiednią datę z poszczególnych obrazów.

Przykład 1

 1618- początek wojny trzydziestoletniej

Świeca w rocznika świeczniku Obrazy na ścianę • Obrazy recepcja ...     Wąż, zdjęcia węży - Wektory stockowe węże gady, obrazy i ...  Świeca w rocznika świeczniku Obrazy na ścianę • Obrazy recepcja ...  Śmieszny Bałwan ilustracja wektor. Ilustracja złożonej z bałwan ...

 Przykład 2

Zbuduj swoją datę urodzenia.

Powodzenia J


MULTISENSORYKA

1. Tańce i rytmiczne poruszanie obręczami ze wstążkami (mogą być też pompony zrobione z bibuły) do wybranej piosenki: Głowa mówi tak, tak ,Jak chodzą zwierzątka lub Woogie-Boogie.

2. Ruchowa ruletka - zakręć kołem i wykonaj ćwiczenia. Ciekawe co wylosujesz? https://wordwall.net/pl/resource/906341/wychowanie-fizyczne-gimnastyka-korekcyjna/%C4%87wiczenia-ruchowe

3. "Jeż" - Dzieci (a także rodzice i rodzeństwo) siedzą na dywanie i powtarzają wierszyk „Na dywanie siedzi jeż, co on robi, to my też”. Wybrana osoba gra rolę jeża z wierszyka i wymyśla zabawne ruchy, które reszta musi powtórzyć. Może to być wszystko: wymachiwanie rękoma, chodzenie na czworakach, chodzenie tyłem, robienie śmiesznych min. Po każdym ćwiczeniu jeżem zostaje inna osoba. Najlepiej, jeśli w rolę kolczastego zwierzaka wcielać będą się również osoby dorosłe, które pokażą ćwiczenia wymagające jak najwięcej ruchu – im więcej „sensorycznych” ćwiczeń, a więc biegania boso, czołgania po dywanie lub trawie czy turlania, tym lepiej. Ćwiczenia takie warto wykonywać wymiennie z tymi wymagającymi skakania lub biegania.

4. Eksperymenty z wodą - obejrzyjcie, a jeśli rodzice pozwolą to wykonajcie sami:

https://www.youtube.com/watch?v=xUXeYx7L3RQ">https://www.youtube.com/watch?v=xUXeYx7L3RQ

5.  Teraz poproście rodziców o farby  i pomalujcie własne rączki.

Miłej zabawy.


Ćwiczenia proponowane dla dzieci korzystających z zajęć „Terapia ręki z elementami sensoplastyki”

   Usprawniając rękę dziecka musimy stopniowo przechodzić od zadań łatwych, prostych, do coraz trudniejszych, wymagających wykonywania coraz drobniejszych, precyzyjniejszych ruchów.  Ostatnio zostały zamieszczone propozycje ćwiczeń rozmachowych, rozluźniające napięcie mięśniowe. Dzisiaj proponujemy ćwiczenia, które wpłyną na pracę stawu łokciowego i nadgarstka.

Ćwiczenia manualne:

  • Ugniatanie papieru, robienie papierowych kuleczek,
  • Gniecenie gąbki, piłeczki,   
  • Zwijanie sznureczka,
  • Nakładanie zabawek na patyk, na sznurek,
  • Zabawa z gliną, masą solną, plasteliną,          
  • Darcie na drobne kawałki gazet,
  • Wieszanie ubrań i przyczepianie ich spinaczami,
  • Budowanie z klocków różnych budowli,       
  • Malowanie farbami,                                    
  • Przeciąganie liny,
  • Wkręcanie żarówek,
  • Odpychanie się dłońmi w różnych pozycjach,
  • Przesypywanie ziaren,                                           
  • Zabawa pacynkami,
  • Gra w łapki,
  • Wałkowanie ciasta,
  • Wkładanie do pojemnika po jajkach lub po czekoladkach różnych drobnych przedmiotów.

https://www.youtube.com/watch?v=28F0AsKLdkI

Miłej zabawy!!!


PSYCHOMOTORYKA  w  kuchni i nie tylko!

Zabawa jest nieodłącznym elementem życia dziecka. To dzięki niej dzieci w przyjemny sposób poznają otaczający je świat. Zabawa pomaga rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, estetycznie, ruchowo. Wyrabia w dziecku charakter i nastawienie do świata. Zabawa nie może być traktowana tylko jako wypełniacz czasu.  Powinna być kreatywna, by wspierać dziecko na każdym etapie jego życia.

Czasami zwykłe czynności, które wykonujemy w domu mogą stać się świetną nauką i jednocześnie zabawą. Poniżej przedstawimy kilka propozycji ćwiczeń, których celem jest rozwijanie koordynacji ruchowej dziecka, samodzielności, koncentracji oraz wzmacnianie mięśni ramion, palców, dłoni.

„Noszenie tacy”

Celem tego ćwiczenia jest rozwijanie równowagi, wzmacnianie ramion, dłoni i poczucia pewności siebie.

Ćwiczenie polega na przenoszeniu kubeczków na tacy. Dziecko trzyma tacę i przechodzi po rozłożonym na podłodze sznurku.

„Nakrywanie do stołu”

Ta zabawa wyrobi w dziecku nawyk używania sztućców, którymi będzie posługiwało się na co dzień i dodatkowo rozwinie jego zręczność.

Rodzic pokazuje w którym miejscu leżą odpowiednie sztućce, talerz, kubek. Dziecko naśladując dorosłego uczy się nazw przedmiotów i ich ułożenia na stole.

 

„Obierania, krojenie, łupanie, wyciskanie”

Ćwiczenie rozwija sprawność rąk, uczy posługiwania się przyborami kuchennymi.

Rodzic pokazuje dziecku, jak pokroić banana w plasterki, obrać marchewkę, jak rozłupać orzech, wycisnąć sok z pomarańczy. W zależności od wieku dziecka pozwalamy mu obierać, kroić i ścierać owoce i warzywa, aby przygotować wspólne danie.

„Serce”

Zabawa w szycie uczy dziecko przeciągać sznurowadło górą i dołem.

Wycinamy z filcu lub z grubszego kartonu serce, robimy dziurki wzdłuż brzegu serca. Dziecko ma za zadanie przekładać sznurówkę przez dziurki.

„Klamerki”

Ćwiczenie wzmacnia mięśnie rąk.

Rodzic pokazuje dziecku, jak trzymać klamerkę do bielizny i jaki ruch wykonać, aby ją otworzyć. Dziecko przypina klamerki do brzegu pudełka. Może dodatkowo pogrupować klamerki kolorami.


Zajęcia grupowe ,,Techniki uczenia się”

Ćwiczenie koncentracji uwagi.

Ćw. 1

Do każdej litery przyporządkowano znak.

Umieść odpowiedni pod każda z nich. Masz na to 3 minuty.

                 A    B   C   D   F  G

                  +    =     (    !    :    %

D  E  B  E  C  G  B  C

G  E  A  D  C  B  A  D  E

A  D  G  C  B  A  D  E  B

G  D  A  E  C  B  E  A  C  D

Ćw. 2

Spróbuj możliwie jak najlepiej zapamiętać podane słowa. Masz na to 5 minut.

Później zakryj wyrazy i zapisz obok wszystkie pojęcia, które zapamiętał(aś) eś. Być może uda ci się zachować kolejność.

kwiatek, konewka, tęcza, biurko, ręcznik wafle, torebka ręcznik, statek, komputer

Wskazówka.

Poszczególne słowa które nie maja związku, najlepiej zapamiętasz, jeśli wbudujesz je w jakąś krótką historyjkę.


Multisensoryka

Propozycja ćwiczeń do wykonania w domu

Śpiewanki-gimnastykowanki

https://www.youtube.com/watch?v=351fw50UOn8&list=PLbRzTYeyj4CYFzv7lBE2KnqG8rutRhDzZ&index=2&t=0s

Kolorowe woreczki

 Do zabawy potrzebny jest: strunowy woreczek, żel do włosów, różne kulki i koraliki, oraz taśma np. izolacyjna. Na woreczku za pomocą taśmy wykleiłam kwadrat, prostokąt, koło i trójkąt. Do środka wrzuciłam 16 koralików po cztery z każdego rodzaju tak, aby można było je podzielić na cztery zbiory. Woreczek można przyczepić taśmą do okna.

Kolejne zadania można formułować następująco:

-umieścić w każdym zbiorze cztery różne od siebie koraliki

-umieść wszystkie koraliki w żółtym kwadracie

-przenieś 8 koralików do trójkąta i 8 do koła

-umieść wszystkie srebrne koraliki w żółtym zbiorze

-umieść różowe koralki w zielonym zbiorze.

 

Pajęcze sieci

Do zabawy w pajęcze sieci potrzebujemy kilku krzesełek i dużo sznurka lub gumy ciętej z metra. Pomiędzy stołkami tworzymy w dowolny sposób pajęczą sieć około 30 cm od ziemi. Następnie rozsypujemy po pokoju kolorowe piłeczki, klocki, nakrętki lub patyczki. Dzieci podczas zabawy uczą się koordynacji ruchowej, równowagi i cierpliwości.

Dla energicznych i żywiołowych dzieci szybkie pozbieranie piłeczek rozsypanych pośród licznych linek w pajęczym torze przeszkód jest dużym wyzwaniem.

Piłeczki można zastąpić kolorowymi patyczkami, nakrętkami od butelek lub wydrukowanymi sylabami, cyferkami…

Dzieci chodzą po torze przeszkód w rytm muzyki, a w momencie gdy muzyka cichnie wydajemy polecenie np.:

-zbieramy żółte piłeczki…

-szukamy cyferki 1…

-Zbieramy niebieskie nakrętki…

Opowieśc ruchowa " Spacer żuka"                                                                      

Rodzic czyta opowiadanie dziecko wykonuje ruchy zgodnie z treścią opowiadania.

Pewien mały żuk poszedł na spacer. (dz maszeruje po dywanie) Na swej drodze napotkał dużego jeża. (zatrzymuje się i patrzy do góry) Jeż był tak ogromny, że żuk musiał wysoko podskoczyć trzy razy, aby jeż go zauważył. (podskakuje, licząc: jeden, dwa, trzy) Poszedł dalej (maszeruje), lecz tam rosła bardzo gęsta trawa, więc żuk musiał się schylić, aby przejść. (chodzi na ugiętych kolanach ze schyloną głową) Gdy mu się to udało, dotarł na bardzo piaszczystą drogę, trudne to zadanie dla żuka, trzeba szybciutko przebierać nogami. (dz przemieszcza się po sali, szybko poruszając nogami) Ale cóż to?! Nie udało się! Nasz żuk przewrócił się na plecy. (dz kładzie się na plecach) Biedny mały żuk przebierał nóżkami tak szybko i bujał się na boki (dz wykonują te czynności), ale nie udawało mu się podnieść. Nagle zawiał mocniejszy wiatr i przewrócił żuka z powrotem na nogi. (dz przekręca się na bok, później kładą się na brzuchu i wstaje) Bardzo już zmęczony, ale zadowolony żuk wrócił do domu i położył się, aby odpocząć. (dz idzie powoli, następnie kładzie się na brzuchu i zwija w kulkę).

Zestaw ćwiczeń „Porusz ciało”- gimnastyka w domu

https://www.youtube.com/watch?v=ufXXXnQ1hiM&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2P-8Btvcdp6zknhH2PEW_e63ZzCWs4JUZkVRPHfaARdfPuLEE3NTyzcio


Ćwiczenia proponowane dla dzieci korzystających z zajęć „Terapia ręki z elementami sensoplastyki”

 

   Do jednej  z najtrudniejszych umiejętności, które dziecko zdobywa w okresie nauczania wczesnoszkolnego należy zdolność pisania. Ważne znaczenia ma kształtowanie od początku właściwych nawyków manualnych. Dlatego szczególną uwagę należy zwracać na sposób, w jaki dziecko trzyma przybory do pisania. Długopis lub ołówek powinny być trzymane kciukiem oraz palcem wskazującym i opierać się na palcu środkowym. Należy też zwrócić uwagę, czy dziecko zbyt mocno nie przyciska ołówka do kartki. Dłuższe okresy pisania należy przerywać chwilami odpoczynku, podczas których dziecko może wykonać proste ćwiczenia rozluźniające.

 

 

Usprawniając rękę dziecka musimy stopniowo przechodzić od zadań łatwych, prostych, do coraz trudniejszych, wymagających wykonywania coraz drobniejszych, precyzyjniejszych ruchów.  Dzisiaj zaproponujemy ćwiczenia rozmachowe.

 

Ćwiczenia rozmachowe, rozluźniające napięcie mięśniowe

 

  • Zamalowywanie farbami dużych płaszczyzn, dużej przestrzeni ograniczonej konturem,
  • Kreślenie w powietrzu i na podłodze dużych swobodnych ciągłych ruchów w kształcie fal, figur geometrycznych,
  • Przechodzenie przez szarfy,
  • Odbijanie balona,
  •  skakanie na skakance,
  • Rzucanie piłkami do celu,
  • Łapanie baniek mydlanych,
  • Pajacyki,
  • Zabawy ze wstążką,
  • Czołganie się pod sznurkiem,
  • Orły na podłodze,
  • Naśladowanie ptaków: lot ptaków, dziób bociana,
  • Zabawa w jazdę samochodem.

Miłej zabawy!!!


Terapia psychomotoryczna

III część zabaw, które można wykonać wspólnie z dzieckiem

Gratulacje – Przedszkole Samorządowe im. św. Mikołaja w Rajbrocie

Rowerek bez pedałów

Bieganie-jeżdżenie na rowerku bez pedałów jest bardziej naturalne niż na trójkołowcu. Dziecko ma na nim kontakt z podłożem, co zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa i umożliwia efektywne doskonalenie zmysłu równowagi. Fantastycznie pracują też nogi i stopy.

Wrotki i rolki

Doskonalą u dziecka koordynację, zwinność, wytrzymałość, kondycję i orientację w przestrzeni.

Hulajnoga

Świetnie kształtuje koordynację ruchów, współpracę górnej i dolnej części ciała, poczucie równowagi i zaufanie do własnego ciała. Uwaga, pilnuj, by malec raz odpychał się prawą, a raz lewą nogą.

Tor przeszkód

Możesz na drodze przejazdu dzieci poustawiać krzesła, kosze na śmieci, duże zabawki, skrzynki. Miej ze sobą stoper, żeby mierzyć czas przejazdu małym sportowcom.

Slalom

Klasyczna zabawa dla dzieci polegająca na płynnym mijaniu zygzakiem rozstawionych kijków. Zaopatrz się w stoper i startuj maluchy parami do wyścigu na ok. 30 m. Koniecznie mierz im czas!

Skrzyżowanie

Narysuj na podłodze „skrzyżowanie”, czyli dwie przecinające się „ulice”, i stań z boku, trzymając w ręce dwie kartki – czerwoną i zieloną. Na twój sygnał maluchy, które jadą na siebie z przeciwka, muszą jak najszybciej znaleźć się po drugiej stronie skrzyżowania, stosując się do tego, co pokazuje sygnalizacja świetlna, czyli ty (zmieniasz światła w równych odstępach czasu). Wygrywa ten brzdąc, który najszybciej dojedzie do krzyżówki i któremu dopisze szczęście, ponieważ trafi na zielone światło.

Pierścień Saturna

Wykonaj je, wycinając zewnętrzną część papierowych talerzyków i owijając je folią aluminiową. By zrobić Saturna, puszkę po kawie owiń folią, na wierzchu połóż niewielką piłkę. Piłka stanie się Saturnem bez pierścieni. Dzieci kolejno rzucają swoje pierścienie tak, by trafić ich środkiem w piłkę. Każdy, komu się to uda, zdobywa jeden punkt. Wygrywa ten, kto pierwszy zdobędzie 10 punktów.

Otchłań oceanu

W kartonie wytnij kilka otworów. Pomaluj go w morskie motywy, a dziury będą imitowały paszcze podwodnych stworów. Maluchy rzucają do dziur piłkami. Wygrywa ten, kto wceluje największą liczbę razy do otworów.

Życzymy dobrej zabawy J

https://www.youtube.com/watch?v=CEyba0BvBUE&feature=emb_rel_pause

https://www.youtube.com/watch?v=OhhjWolQkj4


Techniki uczenia się

Ćwiczenie 1.

Cel ćwiczenia:

-koncentracja uwagi

-analiza i synteza słuchowa

-ćwiczenie pamięci słuchowej zdania.

Polecenie:

Będę czytał(a) zdanie. Twoje zadanie polega na wysłuchaniu i zaznaczeniu kreseczką jeżeli usłyszysz, że w którymś wyrazie wystąpiła głoska a.

Teksty i głoski dowolnie można zmieniać.

Ćwiczenie 2.

Cel ćwiczenia:

-Usprawniamy tzw. pamięć roboczą.

Wersja pierwsza:

Ćwiczenie polega na powtarzaniu np. od trzech, głosek, sylab, wyrazów . Dziecko ma je zapamiętać, powtórzyć a następnie powiedzieć co było na miejscu trzecim drugim , ostatnim

Wersja druga:

Pokazujemy dziecku( zaczytamy od trzech ) obrazki z literkami, sylabami, wyrazami, lub po prostu obrazki z przedmiotami. Prosimy aby zapamiętało je w kolejności i powtórzyło. Następnie prosimy o podanie co było na drugim ,pierwszym trzecim miejscu.

Ćwiczenie 3.

Cel ćwiczenia:

-Ćwiczenie pamięci słuchowej

-ćwiczenie koncentracji

-ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej

Wersja 1

  1. Przygotowujemy tablicę z literami.
  2. Mówimy dziecku trzy sylaby, które ma zapamiętać i wyszukać na tablicy (ilość liter można zwiększać).

Wersja 2

  1. Przygotowujemy tablicę z sylabami.
  2. Mówimy dziecku trzy sylaby, które ma wyszukać na tablicy. ( Ilość sylab można zwiększać.

Wersja 3

  1. Przygotowujemy tablicę z krótkimi wyrazami ( cztero, pięcio literowe).
  2. Mówimy dziecku trzy wyrazy, które ma wyszukać na tablicy( ilość wyrazów można zwiększyć max 7).

MULTISENSORYKA

1. Na początek spróbujcie poskakać zgodnie ze słowami piosenki:

https://m.youtube.com/watch?v=InxomdEHL8M&list=PLH0R4k_MeIc9n2vdTRq-Gc_DqKwP94_g&index=7&t=0s

2. Poćwiczcie tak, jak na obrazku poniżej.

3. Następnie proponuję "zabawę w zakupy" - dziecko odnajduje poukrywane po pokoju zabawki – wkłada je do kosza na zakupy –przepycha, przenosi i rozpakowuje. Rodzice mogą podczas tej zabawy naprowadzać dziecko na konkretne zakupy mówiąc: ciepło/zimno.

4. Teraz z rodzicami obejrzyjcie poniższy film i spróbujcie samodzielnie pobawić się, w taki samo sposób. Jeśli nie macie barwników spożywczych, możecie użyć soku z buraka czy jagód. https://www.youtube.com/watch?v=stg9EYDGn4g

5. Kolejne zadanie zróbcie na dworze. Poproście rodziców, aby zawinęli folię spożywczą na pniach dwóch drzew robiąc w ten sposób arkusz do malowanie palcami. Maluj kwiatki, słońce, chmury, tęczę, auta i to wszystko co przyjdzie wam do głowy. Potem obserwujcie jak promienie słońca przenikają przez kolorowe farby na folii. Potem spryskiwaczem  zmyjcie farbę wodą lub poczekajcie na deszcze. Obserwujcie jak kolory mieszają, spływają po foli, aż całkiem znikną.

 

Miłej zabawy!


Ćwiczenia proponowane dla dzieci korzystających z zajęć „Terapia ręki z elementami sensoplastyki”

 

Znalezione obrazy dla zapytania: dłonie grafika

Przedstawiamy ćwiczenia na kolejny tydzień:

 „Żółw”

Kładziemy na plecach dziecka ciężki woreczek napełniony grochem czy książkę i prosimy by chodziło na czworakach po pokoju jak żółw z ciężką skorupą.

Taniec ze wstążką

Dzieci swobodnie tańcząc, rytmicznie poruszają wstążkami:

  • nad głową;
  • przed sobą,  kreśląc w powietrzu wzory.

Ćwiczenie wykonujemy najpierw jedną, później drugą ręką.

Następne ćwiczenie ze wstążką

Dzieci kreślą wstążką linie:

  • pionowe;
  • poziome;
  • ukośne.

I tutaj podobnie, ćwiczenie wykonujemy najpierw jedną, później drugą ręką.

Mocne zaciskanie dłoni

Dziecko zaciska dłonie w pieści (kciuki na zewnątrz), następnie rozluźnienie dłoni, z pełnym wyprostowaniem palców i ich swobodnym rozłożeniem.

Powtarzamy 10 razy, powoli.

Zabawa durszlakiem i sznurówkami

Zadaniem dziecka będzie przewlekanie sznurówek przez dziurki w durszlaku, tak by powstała kolorowa pajęczyna.

Następnie rozplątujemy wszystko i uwalniamy durszlak.

Modelowanie w plastelinie

Dziecko toczy plastelinę na stole obiema rękoma wyciągając ją w długi, cienki wałeczek. Z tego wałeczka układa różne formy na deseczce czy tekturze. Może to być szlaczek. Można układać formy przedstawiające różne przedmioty. A może to być także układanie z wałeczków pojedynczych liter.

Powodzenia!


Terapia psychomotoryczna

II część zabaw, które można wykonać wspólnie z dzieckiem                           

Ruch to zdrowie. | Przedszkole nr 39 w Olsztynie

Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy

Jedna osoba to Baba Jaga. Stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci szybko biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, kto dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.

Ciuciubabka

Dziecko, które jest ciuciubabką, stoi w środku koła z zawiązanymi oczami. Maluchy śpiewają znaną piosenkę, a ciuciubabka próbuje ich złapać.

Kolory

Dziecko, które na początku poprowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający piłkę powie „czarny!”. Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!”.

Balonik

„Baloniku mój malutki, rośnij duży, okrąglutki. Balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i... bach!”. To świetna zabawa, uwielbiana przez maluchy.

Gra w klasy

Narysuj na chodniku kratki do gry w klasy i ponumeruj je do pięciu. Pokaż dziecku, jak rzucić kamyk, patyk na jedną z kratek. Zachęć malca do skakania po kratkach, aż znajdzie się na numerze, na który upadł rzucony przedmiot.

Głupi Jaś

Podawanie piłki górą

Dzieci siedzą w rozkroku np. na krzesłach lub w siadzie tureckim, jedno za drugim tyłem do siebie. Pierwsze dziecko podaje górą piłkę następnemu, a ono przekazuje ją kolejnemu, aż do samego końca.

Celowanie

Ustawiamy na środku placu dużą piłkę (najlepiej do koszykówki). Metr od niej rysujemy linię, na której stają rzucające dzieci. Każde dziecko otrzymuje małą piłkę, którą stara się trafić w dużą. Po dwóch kolejkach staramy się zwiększyć odległość.

Życzymy udanej zabawy.

 

Cdn…


MULTISENSORYKA

https://www.charezinska.pl/wp-content/uploads/2016/09/2020-01-27-01.21.33-2-01.jpghttps://www.charezinska.pl/wp-content/uploads/2016/09/2020-01-27-02.40.46-1-1023x1024.jpg

Wyjdźcie na podwórko i wykonajcie zadania ruchowe:

1. Aby rozgrzać swoje ciało i wprowadzić się w dobry humor wykorzystajcie jedną ze znanych nam z zajęć piosenek "Głowa, ramiona, kolana, pięty" lub "A ram sam sam". Wybierzcie tą, którą bardziej lubicie.

2.  Jazda na rowerze najlepiej pod górkę - do lekkiego zmęczenia dziecka.

3.  Puszczanie latawca z plastikowej siatki zaczepionej na sznurku.

4. Czołganie się przez duży karton lub kilka mniejszych połączonych w tunel

5. Podczas huśtania się na hamaku czy huśtawce w różnych pozycjach (siedzeniu, staniu, leżeniu na brzuchu/plecach) prezentujemy dziecku dźwięk, jaki wydaje zgniatany papier, darta gazeta, gnieciona folia aluminiowa, szeleszcząca reklamówka i torebka foliowa oraz inne materiały). Potem powtarzamy dźwięki za plecami dziecka, a ono odgaduje.

6. Galaretka z niespodzianką. Zabawa galaretką jest po prostu uniwersalna! Pozwala na stymulowanie aż 5 systemów zmysłowych – dotyku (także poprzez doznania termiczne, gdyż wyciągamy ją z chłodnej lodówki), propriocepcji (czucia głębokiego), wzroku, węchu oraz smaku.

Potrzebne materiały:

  • Galaretka spożywcza w proszku - kilka kolorów
  • Gorąca woda
  • Naczynie/pojemnik, do którego wlejemy galaretkę np. miski, słoiczki, silikonowe formy
  • Sensoskarby do zatopienia w galaretce np. klocki, koraliki, cekiny, figurki, owoce, warzywa
  • Opcjonalnie sztućce, szczypce lub inne pomoce do wyjmowania skarbów

 

https://www.charezinska.pl/wp-content/uploads/2016/09/2020-01-27-01.21.33-2-01.jpghttps://www.charezinska.pl/wp-content/uploads/2016/09/2020-01-27-02.40.46-1-1023x1024.jpg

Z pomocą rodziców przygotowujemy galaretkę, studzimy wlewamy do pojemników.

1.  wersja jadalna, w której zatapiamy owoce i inne jadalne produkty,  jakie dziecku przyjdą do głowy.

2. wersja do zabawy z zatopionymi ulubionymi figurkami, klockami LEGO, cekinami, koralikami, muszelkami, kamyczkami, brokatem ect. Gdy stężeje za pomocą galaretki możemy ćwiczyć rączki poprzez rozgniatanie, ściskanie, mieszanie, rozdrabnianie rękami i sztućcami. Krojąc galaretkę nożykiem lub wyjmując z niej zatopione elementy, trenujemy też motorykę małą, chwyt pęsetkowy i koordynację ręka-oko. Jeśli dziecko nie chce początkowo dotknąć galaretki rękoma, podpowiedzmy, by wyjmowało sensoskarby łyżką, szczypcami lub innymi chwytakami. Zachęcajmy także do wąchania i degustowania galaretki.

Udanej sensozabawy!


TRENING PEWNOŚCI SIEBIE

Drodzy Państwo! Obecny czas przysparza nam wiele zmartwień. Izolacja w domu, próba pracy zdalnej, organizacja pracy i zabawy dzieciom. To wszystko wyzwala w nas wiele emocji, często niestety mało pożądanych. Jednak nie miejcie do siebie o to pretensji. Nie obarczajcie się poczuciem winy, że znowu coś nie wyszło. Pamiętajmy, że w warunkach nietypowych, mogą rodzić się w nas nasilone reakcje emocjonalne. Warto zdać sobie z tego sprawę, bo to już połowa sukcesu. Drugą połowę stanowić będzie nasza umiejętność zatrzymania się, spojrzenia otwarcie na nasze reakcje i zachowania. Wzięcie głębokiego oddechu i zrobienie kroku wstecz – jeśli jest taka potrzeba. Zawsze możemy spróbować jeszcze raz, lepiej, spokojniej i z poszanowaniem praw naszego dziecka. To my budujemy  poczucie wartości dzieci, zatem warto próbować, by je codziennie wzmacniać – a kiedy przyjdzie czas - puścić w życie dorosłe ze skrzydłami, które pozwolą im spełniać swoje cele i marzenia.

Zachęcam do poniżej lektury, która przypomina o tym, co jest ważne dla naszych dzieci, a czego z ich ust nie usłyszymy.

Pozdrawiam serdecznie

CZEGO DZIECI NAM NIE MÓWIĄ...

1. Nie krzycz na mnie. Boję się wtedy Ciebie i myślę, że skoro na mnie krzyczysz to ze mną musi być coś nie tak.

2. Słuchaj mnie. Kiedy opowiadam Ci o tym, co dla mnie ważne, patrz mi w oczy. Czuję wtedy, że ja i moje sprawy są dla Ciebie ważne.

3. Pozwól mi dorastać w moim własnym tempie. Nie zmuszaj mnie do robienia rzeczy, na które jeszcze mam czas. Pamiętaj, że jestem dzieckiem i najlepiej odkrywam świat poprzez zabawę.

4. Uwielbiam, kiedy spędzasz ze mną czas. Jesteś w dobrym humorze, bawisz się ze mną, śmiejemy się i tworzymy piękne wspomnienia, do których jako dorosły będę z przyjemnością wracał.

5. Nie porównuj mnie do rodzeństwa czy rówieśników. Czuję się wtedy gorszy, a tak bardzo potrzebuję Twojej akceptacji.

6. Przytul mnie kiedy jest mi smutno. Pozwól mi płakać. Nie mów mi, że chłopcy nie płaczą, że jestem beksą i że powinienem być w dobrym nastroju. Moje uczucia są prawdziwe. Tak samo jak Twoje.

7. Naucz mnie dbania o swoje potrzeby. Wyśpij się, odpocznij, realizuj swoje zainteresowania, spotykaj się z przyjaciółmi. Pokaż mi, że bycie rodzicem i spędzanie czasu z dzieckiem może być źródłem radości. Naprawdę nie chcę widzieć jak cierpisz i poświęcasz się dla mnie, a później jesteś zdenerwowany i sfrustrowany. Martwię się wtedy, że to przeze mnie.

8. Bądź przy mnie kiedy się boję. Nie wyśmiewaj się z moich dziecięcych lęków. Powiedz mi, że też kiedyś bałeś się ciemności i pozwól mi trzymać latarkę przy poduszce.

9. Kochaj mnie dlatego, że jestem. Nie dlatego, że szybko biegam, recytuję wiersze i jestem „grzeczny”. Kochaj mnie także wtedy kiedy popełniam błędy i potrzebuję Twojego wsparcia. Potrzebuję być pewny, że kochasz mnie także wtedy kiedy coś mi nie wyjdzie.

10. Okazuj miłość swojemu partnerowi/ partnerce. To od Was uczę się rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz zrozumienia czym jest prawdziwa miłość.

11. Pamiętaj, że najprawdopodobniej przejmę Twoje przekonania o mnie samym, o innych ludziach, o życiu. Znajdź czas, aby zastanowić się, czy Twoje przekonania są prawdziwe i czy będą mi służyć. Jeżeli myślisz, że ludzie są źli i wykorzystują innych, w życiu będzie mi trudniej i będę nieufny.

12. Wiem, że kochasz mnie i starasz się dla mnie ze wszystkich sił. Pokaż mi, że gorsze dni i drobne potknięcia są częścią życia. Wyciągnij wnioski, zadbaj o swoje samopoczucie i wybacz sobie. Dzięki temu nauczę się reagować podobnie.

13. Uśmiechaj się do mnie. Twój szczery uśmiech działa na mnie kojąco. Czuję się wtedy bezpieczny i kochany.


Multisensoryka

Propozycja ćwiczeń do wykonania w domu

Piosenka z pokazywaniem pt. „Boogie Woogie”

https://www.youtube.com/watch?v=sXqaZUp2N-w&list=PL2YRXvY-taXnKTAhSaXzowhzmnjzGgxrL&index=5&t=0s

Gimnastyka z piłkami

    Do zabawy będą potrzebne piłki.

    Marsz przy muzyce /w miejscu/

    Toczenie piłki do partnera /jedna osoba leży na brzuchu/łokcie nad podłogą/ - druga siedzi na piętach /..zamiana

     Rzut piłki do partnera / jedna osoba leży na brzuchu/łokcie oparte na podłodze/ i rzuca - druga siedzi na piętach -łapie i toczy/....zamiana

    Podawanie piłki bokiem. /oboje siedzą tyłem do siebie i podając piłkę wykonują skręty tułowia. /zmiana kierunku podawania

     Podrzuć i złap / piłkę - każdy sam/

    Toczenie piłki wokół siebie / siedzimy 'po turecku" - toczymy w lewo- prawo/każdy sam/. podajemy hasło drugiej osobie w która stronę toczyć ma piłkę /

    Utrzymywanie piłki na udach z uniesionymi nogami -wdech  /pozycja- leżymy na plecach/ -  wydech - kładziemy nogi

    Podawanie piłki dołem i górą - / stoimy tyłem do siebie w rozkroku - 1 piłka/

    Żuki toczą kulki / pozycja - na czworakach/.  - piłkę toczymy

    Podskoki z piłką między kolanami / w miejscu i po pokoju/.

    Worek ze skarbami

    Do worka wrzucamy różne rzeczy o różnych fakturach.

    Osoba która odgaduje, musi bez użycia wzroku odgadnąć co to za przedmiot lub określić jego cechy: kształt, ciężar, materiał z jakiego jest wykonany czy fakturę.To zabawa, która ma w sobie element niespodzianki, zaskoczenia i wyczekiwania.

    Woreczek na stopę.

    Cel ćwiczenia: kształtowanie równowagi.

    Dziecko staje ze złączonymi nogami, ręce ma skrzyżowane z przodu. Na jednej ze stóp (najlepiej na boso) ma położony woreczek (może być to również inna rzecz, np. pluszak). Na sygnał unosi stopę i stara się utrzymać ją jak najdłużej, tak aby nie stracić równowagi i nie zrzucić woreczka. Następnie wykonuje ćwiczenie drugą nogą. Należy obserwując wykonywanie ćwiczenia przez dziecko zwrócić uwagę na to, czy dziecko potrafi utrzymać w górze nogę z woreczkiem. Dziecko w wieku 6 lat powinno utrzymać równowagę stojąc boso na jednej nodze (bez woreczka) z rękami skrzyżowanymi na piersiach ok. 15 sekund, 7 latek ok. 20. Noga, na której stoi dziecko nie powinna odrywać się od podłogi ani przesuwać.

    PRZEPISY NA SZTUCZNY ŚNIEG

    Z mąki ziemniaczanej i wody

    Składniki:

    • mąka ziemniaczana
    • woda
    • miska

    Potrzebujemy tylko 2 składniki. Wodę dodajemy do mąki, w niewielkiej ilości, sprawdzając czy śnieg zaczyna się zlepiać w kulki. Trzeba pamiętać, żeby nie dodać za dużo wody, bo uzyskamy wówczas ciecz nieniutonowską zamiast śniegu.

    Śnieg wytrzymuje kilka dni w otwartym pojemniku – gdy przeschnie zawsze można dodać wodę w celu ponownej reaktywacji lub przerobienia na ciecz nieniutonowską.

    Z mąki ziemniaczanej i oleju spożywczego

    Składniki:

    • mąka ziemniaczana
    • olej spożywczy / jasny najlepiej słonecznikowy lub rzepakowy
    • miska

     Do mąki stopniowo wlewamy olej, wyrabiając śnieg do konsystencji lepiącej się w kulki. Jeśli dodamy więcej oleju, będziemy mieli tłustą masę sensoryczną zamiast śniegu. Oprócz doznań dotykowych, masa dostarcza również wrażeń słuchowych, ponieważ bardzo przyjemnie skrzypi podczas lepienia, niczym prawdziwy śnieg. Masa wytrzymuje nawet parę tygodni w  pojemniku.


    TERAPIA PSYCHOMOTORYCZNA

    Warsztat 07.12.2019 - Zabawy muzyczno - ruchowe oraz elementy ...

    Dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym zamknięte w czterech ścianach potrzebują rozrywki. Izolacja, kwarantanna czy inny powód do przebywania wyłącznie w domu to trudny czas dla rodzica. Oto zabawy dla dzieci, które na pewno im się spodobają.

    Zabawa w skojarzenia

    Zacznij zabawę dla dzieci, mówiąc dowolne słowo, np. „słońce”. Następnie dziecko mówi słowo kojarzące się z tym, co powiedziałaś, np. „gorąco”. Potem ty szukasz skojarzenia do „gorąco”, np. „lato”. I tak na zmianę.

    Poszukiwanie skarbów

    Na dworze (lub w domu) w różnych miejscach (drzewa, krzaki, kamienie) schowaj jakiś przedmiot – coś słodkiego albo drobny prezent. Powiedz: „Idź do przodu, stań, idź w stronę ławki, omiń ją, szukaj na dole....”. Innym poleceniem może być podanie liczby kroków, jakie dziecko ma przejść.

    Gry planszowe

    Aby podarować przy okazji malcowi nieco ruchu, umówcie się, że kto przegra, ten np. rozdaje sztućce do posiłku lub drapie wygranego po plecach. 

    Skoki przez drabinkę

    Wykonaj drabinkę, np. z gazety. Wystarczy pociąć ją na 5-centymetrowe paski, które ułożycie na ziemi na wzór drabinki. Zadanie dziecka polega na sprawnym przeskakiwaniu kolejnych szczebelków.

    Skoki przez linkę

    Ta zabawa dla dzieci bardzo pomaga w ćwiczeniu równowagi. Potrzebna jest linka, którą musisz zamocować – dla dzieci trzyletnich – na wysokości 25–30 cm.

    Kto wyżej?

    Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a maluchy kolejno podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięża dziecko, które podskoczyło najwyżej. Maluchy będą zdziwione, dokąd potrafią dosięgnąć!

    Spacer

    Puść maluchom muzykę i rzucaj różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek, itd.

    Cdn…

    Życzymy dobrej zabawyJ

    https://www.youtube.com/watch?v=QLulnqyXCjs

    https://www.youtube.com/watch?v=LgWww5B5NAo

    https://www.youtube.com/watch?v=Nv9Hyvuz25E


    TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH

    STYMULUJEMY ROZWÓJ EMOCJONALNY – c.d.

     Zwiększ swoją moc!

    Spróbuj przez chwilę zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami i uzupełnij stwierdzenia:

    Jestem najlepszy/a  w …...............

    Mogę być dumny/a  z …...................

    Wygrałem/am  ….......................................

    Umiem …................................................

    Zasługuję na ….............................................

    Potrafię ….......................................................

    Lubię w sobie …...............................................

    Można mnie lubić za ….......................................

    Można mnie podziwiać za ….................................

    Można mi ufać bo......................................................

    Jestem dobry/a  w ….................................................

    Moja najlepsza cecha to …........................................

    Znam się na …............................................................

    Moim osiągnięciem jest …...........................................

    Mocne strony możemy nadal rozwijać. Stawać się jeszcze lepsi,w tym, co już nam dobrze wychodzi. Możemy też wykorzystywać je w różnych obszarach naszego życia,

    takich jak nauka, kontakty z innymi ludźmi, rozwijanie swoich zainteresowań.

    Kilka Przykładów:

    Dużą wrażliwość można wykorzystać w relacjach z innymi ludźmi: wspieraniu ich na co dzień, angażowaniu się w działania wolontariatu w szkole, dzieleniu się swoimi spostrzeżeniami z obejrzanego filmu, czy przeczytanej książki, rozwijaniu pasji artystycznych, fotograficznych.

    Wysoki poziom energii, chęć bycia w ciągłym ruchu może przyczynić się do rozwijania pasji w jakiejś dyscyplinie sportowej, angażowaniu się w organizowanie różnych działań w szkole i poza nią. Mocne stąpanie po ziemi, logiczne myślenie może być wykorzystane podczas prowadzenia dyskusji z innymi, rozwijania pasji związanych z naukami ścisłymi, programowaniem.

    Teraz zastanówsię,jak Twoje mocne strony mogą Ci pomóc,jak je możesz wykorzystać:

    W nauce:.........................................................................

    W rozwijaniu zainteresowań: …...............................................................

    W relacjach z innymi ludźmi …...............................................................

    W planowaniu swojej przyszłości …........................................................

     
     

     


    Ćwiczenia proponowane dla dzieci korzystających z zajęć „Terapia ręki z elementami sensoplastyki”

     

    Dzisiaj zaproponujemy kilka bardzo prostych zabaw manipulacyjno – konstrukcyjnych. Zabawy manipulacyjne są istotne dla rozwoju motoryki małej, koordynacji wzrokowo – ruchowej, rozwoju precyzji i koncentracji uwagi. Są istotnym elementem przygotowania do nauki pisania. Zabawy manipulacyjne bezpośrednio też łączą się z zabawami konstrukcyjnymi, ponieważ poprzez zabawę powstają dziecięce wytwory.

    Zabawa : złap klocek

    Przygotowujemy: drewniane szczypce do chwytania kiszonych ogórków, pojemnik, drobne przedmioty np. różnej wielkości klocki, pudełeczka po zapałkach, spinacze, koraliki, korki po winie.

    Jak się bawić? Przenosimy szczypcami rzeczy, które mają różne kształty i wkładamy do pojemnika. Innym razem przenosimy rzeczy do wskazanego miejsca np. połóż na stole, pod stołem, przed szafą…

    Dlaczego warto tak się bawić? Dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową oraz precyzję ruchów.

    Zabawa: ukryte puzzle

    Przygotowujemy: kilka różnych pojemników np. mały słoiczek, małą buteleczkę, pudełka po kremie, mały portfelik. Potrzebne będą również puzzle.

    Jak się bawić? Ukrywamy w pojemnikach wybrane elementy układanki (puzzle). Prosimy dziecko o znalezienie potrzebnych puzzli. Dziecko musi otworzyć wybrany pojemnik, wyjąć puzzle i zakręcić pojemnik.

    Dlaczego warto tak się bawić? Otwieranie pojemników ćwiczy różne partie mięśni dłoni i przygotowuje dziecko zarówno do wykonywania czynności codziennych, jak i do nauki pisania.

    Zabawa: wyścigi nakrętek

    Potrzebujemy: karton z zaznaczoną trasą lub klocki do przygotowania trasy, plastikowe nakrętki wypełnione plasteliną.

    Jak się bawić? Na wyznaczonej trasie ustawiamy nakrętki w miejscu ustalonym jako START. Na zmianę, pstrykając,  przesuwamy nakrętki w kierunku METY.

    Dlaczego warto tak się bawić? Ta zabawa rozwija sprawność palców, ważną dla umiejętności grafomotorycznych.   

    Zabawa: kolorowe klamerki do bielizny

    Potrzebujemy: kolorowe klamerki do bielizny, pudełko, sznurek

    Jak się bawić? Rzucamy kostką, a następnie przypinamy do pudełka tyle klamerek ile oczek na kostce. Inna zabawa polega na przypięciu na rozwieszonym sznurku np. 5 klamerek w wybranych kolorach np. niebieska, czerwona, czerwona, żółta, zielona. Dziecko musi zapamiętać kolory i zamyka oczy. Rodzic zabiera dowolną klamerkę, a dziecko wskazuje w jakim kolorze zabrano klamerkę.

    Dlaczego warto tak się bawić? Zabawy klamerkami nie nużą dziecka. Usprawniają motorykę małą, ćwicząc chwyt pęsetkowy. Kolorowe klamerki pomagają również ćwiczyć pamięć i nazwy kolorów.

    Zabawa: papier w roli głównej

    Potrzebujemy: kartki papieru A3 i A4, pisaki, nożyczki, klej, taśma klejąca.

    Jak się bawić? Razem z dzieckiem wykonujemy przedmioty, które potem możemy wykorzystywać podczas zabawy np. Luneta – zwijamy papier i sklejamy go taśmą, patrzymy przez lunetę na różne przedmioty. Samolot – po złożeniu papieru puszczamy samolot. Garaż – składamy papier, sklejamy, tworząc z niego papierowy garaż na wybrany samochód. Ubranka dla papierowej lalki – wycinamy z papieru lalkę i projektujemy dla niej papierowe ubrania.

    Dlaczego warto tak się bawić? Zabawy papierem oprócz ćwiczenia motoryki małej rozwijają wyobraźnię ( z jednej kartki papieru mogą powstać tak różne przedmioty).

    Rozgrzewka z piosenką:

    https://www.youtube.com/watch?v=cdLltUIgcr4

    Propozycje zabaw:

    https://www.youtube.com/watch?v=50TM3qolQwo

    https://www.youtube.com/watch?v=6vWqEVU8-bE

    https://www.youtube.com/watch?v=YkV48_9SHwg

    https://mojedziecikreatywnie.pl/2013/08/majsterkowanie-i-srubek-wkrecanie/


    Multisensoryka 28.04.2020r.

    Propozycja ćwiczeń do wykonania w domu

    1. Piosenka z pokazywaniem- mimni mini club-Krasnoludki

    https://www.youtube.com/watch?v=piZ27BZdL_s&list=PL2YRXvY-taXnKTAhSaXzowhzmnjzGgxrL&index=2&t=0s

     
    1. Zabawy z instrumentami

    Podczas tej zabawy rozwijamy pamięć wzrokowo-słuchowa, a także pamięć sluchowo-ruchową.

    Układamy przed dzieckiem 3 instrumenty (dostępne w domu) np. tamburyn, grzechotkę, dzwoneczek- każdemu ze dźwięków przypisujemy jakąś aktywność ruchową np. na dźwięk tamburyno dziecko podskakuje, na dźwięk grzechotki dziecko robi pajacyki, dzwoneczek dziecko robi przysiady. Rodzic w różnych sekwencjach gra na instrumentach a dziecko musi zapamiętać jaką aktywność ma wykonać do danego dźwięku.

    3. Labirynt- marsz na palcach po labiryncie

     Ćwiczymy dużą motoryke, planowanie motoryczne, równowagę,  koordynację wzrokowo-ruchowa.

     Labirynt można wykonać   w mieszkaniu robiąc linie przy pomocy taśmy klejącej, rozłożyć skakankę, sznurek.  Linie toru układamy o rozmaitych krętych kształtach- zadaniem dziecka jest przejście od początku do końca.

    4. Podciąganie, przeciąganie się po linie

    Poprzez to ćwiczenie uaktywniamy: pracę mięśni, ruch naprzemienny, system przedsionkowy i proprioceptywny, koordynację wzrokowo-ruchowa, a także planowanie ruchu.

    Do wykonania ćwiczenia będzie potrzebna lina, sznurek lub skakanka, kocyk.

    Dziecko siada w siadzie skrzyżnym na podłodze bez dywanu na kocyku- trzymając linę- po drugiej stronie pokoju siedzi rodzic trzymając drugi koniec liny. Zadaniem dziecka jest przemieścić się do rodzica przyciągając się po linie -rekoma ruchem naprzemiennym.

    Wariant 2. Dziecko kładzie się na brzuchu na kocyku, nogi proste- przyciagamy się po linie.

    5. Mokry piasek- mąkolina

    Przepis na mąkolinę inaczej nazywaną mokrym piaskiem-

    1. mąka pszenna/ może też być kukurydziana, ryżowa itp
    2. olej spożywczy/ najlepiej rzepakowy lub słonecznikowy
    3. naturalne barwniki takie jak : kurkukma / uwaga nie odpiera się, lepiej wykorzystać po prostu mąkę kukurydzianą/ sproszkowany burak, sproszkowany jarmuż lub zielone warzywa do koktajli, karob lub kakao itp.
    4. zapach do ciasta/ wtedy nam pięknie pachnie;-)

    Mąkę łączymy z olejem i barwnikiem w proszku, do takiej konsystencji jaką chcemy uzyskać / najlepsza jest konsystencja tzw. mokrego piachu – tak żeby dało się lepić babki. Sam proces mieszania składników jest fajny dla dzieci.

    Taka mąkolina ma bardzo długi termin przydatności , można przechowywac ją w pojemniku.

    Miłej zabawy:)


    twister - Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli

    „PSYCHOMOTORYKA” – ruch to zdrowie!

    Aktywność ruchowa młodego człowieka jest bardzo ważna. Im młodsze dziecko, tym więcej czasu w ciągu dnia zajmuje mu ruch. W wyniku braku ruchu może wystąpić  m.in. : osłabienie organizmu, podatność na zachorowania, osłabienie siły mięśniowej, niedotlenienie organizmu, nadwaga, obniżenie energii życiowej. Dlatego zachęcamy dzieci i Was drodzy rodzice do wspólnych aktywności ruchowych.

    „Wiatraki”

    Stoimy lub klęczymy i wykonujemy wyprostowanymi rękoma obszerne krążenia. Krążenia mogą być do przodu lub do tyłu, wolne lub szybkie. Można połączyć krążenia z głośnym dmuchaniem naśladującym wiatr poruszający skrzydła wiatraka.

    „Bociany”

    Chodzimy po pokoju, trzymając ręce wyciągnięte w bok i wysoko unosząc kolana. Naśladujemy chodzące po łące bociany.

    „Jazda na rowerze”

    Leżymy na plecach z nogami ugiętymi, uniesionymi nad podłogę. Zataczamy stopami koła, jak przy pedałowaniu na rowerze.

    Szybko – jedziemy z górki

    Normalnie – jedziemy po płaskim terenie

    Wolno – jedziemy pod górę

    „Skoki zająca”

    Wykonujemy ruchy naśladujące skoki zająca. Z przysiadu podpartego przenosimy ręce daleko w przód z jednoczesnym prostowaniem nóg. Odbijamy się nogami od podłogi i przyciągamy je do rąk aż do przysiadu podpartego.

     

     

    „Celowanie piłki do bramki”

    Leżymy na brzuchu, trzymając piłkę w dłoniach. Przed nami w odległości 1,5 – 2 m jest ustawiona bramka z klocków lub pudełek. Unosimy łokcie nad podłogę staramy się wtoczyć piłkę do bramki.

    „Podrzucanie maskotki na rakietce”

    Stoimy trzymając w dłoni rakietkę, a na niej woreczek lub maskotkę. Podrzucamy maskotkę w górę i  staramy się złapać opadającą maskotkę na rakietkę.

    „Rzut maskotką do wiaderka”

    Stoimy, przed nami w odległości około 2-3 m jest wiaderko. Rzucamy maskotkę starając się trafić do wiaderka. Za trafienie uzyskujemy punkt.

    „Nie daj opaść balonikowi”

    Podrzucamy balonik w górę, odbijając staramy się utrzymać go jak najdłużej nad podłogą. Balonika nie wolno łapać w dłonie. Można go tylko odbijać.

    ćwiczenia ruchowe:

    https://www.youtube.com/watch?v=fKECl8F-rCY

    https://www.youtube.com/watch?v=OmAZquWgp9A

    https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE&t=3s

    https://www.youtube.com/watch?v=ozI7YcVASgo

     


    TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH

    STYMULUJEMY ROZWÓJ EMOCJONALNY – c.d.

    Ćw. 1. - „Termometr uczuć”

    W widocznym miejscu rodzic przykleja duży arkusz papieru z narysowanym termometrem. Dzieci zaznaczają na termometrze uczuć swój nastrój. W zależności od nastroju temperatura jest dodatnia lub ujemna. Następnie rodzic uświadamia dzieciom/dziecku, że każdy ma prawo do przeżywania własnych uczuć.

    Ćw.2. „Bajka o uczuciach”.

    Wprowadzenie do ćwiczenia: czytanie bajki musi zostać poprzedzone rozmową z dziećmi na temat, jak rozumieją takie pojęcia jak (rodzic pisze na karteczkach drukowanymi literami – poniższe hasła):

    • DUMA
    • WIEDZA
    • DOBRY HUMOR
    • MIŁOŚĆ
    • BOGACTWO
    • CZAS

    „Dawno, dawno temu, na oceanie istniała wyspa, którą zamieszkiwały emocje, uczucia
    oraz ludzkie cechy - takie jak:
    dobry humor, smutek, mądrość, duma;
    a wszystkich razem łączyła miłość.
    Pewnego dnia mieszkańcy wyspy dowiedzieli się, że niedługo wyspa zatonie.
    Przygotowali swoje statki do wypłynięcia w morze, aby na zawsze opuścić wyspę.

    Tylko miłość postanowiła poczekać do ostatniej chwili.
    Gdy pozostał jedynie maleńki skrawek lądu
    - miłość poprosiła o pomoc.
    Pierwsze podpłynęło bogactwo na swoim luksusowym jachcie. Miłość zapytała:
    - Bogactwo, czy możesz mnie uratować?
    Niestety nie. Pokład mam pełen złota, srebra i innych kosztowności.
    Nie ma tam już miejsca dla ciebie. - Odpowiedziało Bogactwo.

    Druga podpłynęła Duma swoim ogromnym czteromasztowcem.
    - Dumo, zabierz mnie ze sobą! - poprosiła Miłość.
    Niestety nie mogę cię wziąć!
    Na moim statku wszystko jest uporządkowane,
    a ty mogłabyś mi to popsuć... - odpowiedziała Duma i z dumą podniosła piękne żagle.

    Na zbutwiałej łódce podpłynął Smutek.
    - Smutku, zabierz mnie ze sobą! - poprosiła Miłość,
    Och, Miłość, ja jestem tak strasznie smutny, że chcę pozostać sam.
    - Odrzekł Smutek i smutnie powiosłował w dal.

    Dobry humor przepłynął obok Miłości nie zauważając jej, bo był tak rozbawiony,
    że nie usłyszał nawet wołania o pomoc.

    Wydawało się, że Miłość zginie na zawsze w głębiach oceanu... Nagle Miłość usłyszała:
    - Chodź! Zabiorę cię ze sobą! - powiedział nieznajomy starzec.
    Miłość była tak szczęśliwa i wdzięczna za uratowanie życia,
    że zapomniała zapytać kim jest jej wybawca. Miłość bardzo chciała się dowiedzieć kim jest ten tajemniczy starzec.
    Zwróciła się o poradę do Wiedzy.
    - Powiedz mi proszę, kto mnie uratował?
    - To był Czas. - Odpowiedziała Wiedza.

    - Czas? - zdziwiła się Miłość. - Dlaczego Czas mi pomógł?
    - Tylko Czas rozumie, jak ważnym uczuciem w życiu każdego człowieka jest Miłość.
    - Odrzekła Wiedza”.

    Żródło: B. Ferrero, Bajka o uczuciach, [w:] Ważna róża: krótkie opowidania dla ducha, (tłum.) E. Ramz, Warszawa 2007.

    Po odczytaniu bajki przez rodzica/dziecko następuje dyskusja. Rodzic prosi o odpowiedzi na pytania:

    • O czym była bajka?
    • Kto nie chciał pomóc miłości? Dlaczego?
    • Co Twoim zdaniem mogła czuć Miłość, której nikt nie chciał pomóc?
    • Kto uratował Miłość?
    • Czy podobała Ci się ta historia? Itp.

    Ćw. 3. „Kolaż pozytywnych uczuć”.

    Dziecko metodą kolażu (wydzieranie z gazet obrazków, poszczególnych słów) przedstawia osobę, rzecz lub sytuację, która wywołuje w nim pozytywne emocje.

    Po zakończeniu zadania dziecko prezentuje swoją pracę a rodzic/rodzice/rodzeństwo próbuje zgadnąć, co autor pracy chciał zaprezentować.

    Ćw.4. Rundka końcowa – „Termometr uczuć”.

    Ponowne zaznaczenie temperatury nastroju na termometrze uczuć. Podsumowanie:

    • Czy coś się zmieniło?
    • Dlaczego?

    Multisensoryka 21.04.2020r.

    Zestaw ćwiczeń do wykonania w domu

    1. Na rozgrzewkę proponujemy piosenkę  „Praczki”

    https://www.youtube.com/watch?v=LfW2RPtWwfc

    1. Ćwiczenie zwalona kłoda- budujemy bliskość i stymulujemy sensorycznie.

    Uczestnicy:
    Rodzic i dziecko ewentualnie rodzeństwo w podobnym wieku .
    Co ćwiczymy ?
    -napięcie mięśniowe centralne i obwodowe (pozycja czworacza,docisk stawowy,priopriocepcja)
    -stymulacja czucia głębokiego ( docisk ciała )
    -stymulację czucia powierzchownego w warunkach swobodnej zabawy
    -koordynacja ruchowa
    Opis ćwiczenia :
    Rodzic leży na plecach na nim dziecko w pozycji czworaczej (na rodzicu prostopadle, na wysokości pasau rodzica) z podpórek na dłoniach i kolanach ( podpór na szerokość barków i bioder,łokcie delikatnie ugięte ). Dziecko ma za zadanie całym ciężarem ciała leżąc na rodzicu nie pozwolić się z niego zepchnąć ( powalona kłoda).W ćwiczeniach rodzeństwa o podbnej masie ciała proponujemy zamienię miejsc .

    1. Tor sensoryczny

    można zbudować z różnego rodzaju elementów fakturowych, po których dzieci mogą chodzić stopami, a także na czworaka, turlać się, pełzać czy po prostu dotykać rączką przy wsparciu rodzica. Są nimi:

    • Poduszki, poduchy o różnych wypełnieniach i fakturach.
    • Woreczki sensoryczne  oraz te standardowe/ czyli materiałowe woreczki wypełnione różnymi materiałami sypkimi.
    • Dywaniki łazienkowe, podkładki prysznicowe i do wanny o różnych fakturach i strukturach.
    • Dywaniki, resztki wykładzin, wycieraczki pod drzwi.
    • Kuchenne podkładki na stół, poduchy na krzesła czy podkładki do zlewu.
    • Plastikowe pojemniki lub pudełka wypełnione różnymi materiałami, dzieci mają za zadanie przechodzić z pudełka do pudełka. Do pojemników, możemy wrzucić praktycznie wszystko: kasztany, szyszki, skrawki materiałów itp.
    1. Przesypywanki

    Aktywność polega na przesypywaniu, mieszaniu, wybieraniu, robieniu babek co jest czynnością kapitalnie stymulującą zmysły.

    Obok stymulacji dotyku zabawy w przesypywanie rozwijają koordynację ruchową, koordynację wzrokowo-ruchową, motorykę małą, cierpliwość i koncentrację uwagi.

    Do zabaw w przesypywanie potrzebujemy pojemników, tacek oraz materiałów do przesypywania: kasze, mąki, makarony, ryż, fasola, groch, piasek, kasztany, żołędzie, korki po winie, mokry piasek domowej roboty itp. Zabawę urozmaicą drobne przedmioty ukryte w materiale sypkim, zabawki, szczypce, sitka, kołowrotki, lejki, foremki do robienia babek, łyżki, czerpaki, pojemniki (do robienia kostek lodu) do segregacji itp. Czyli wszystko to co mamy u siebie w domu. Mają jeszcze jeden bardzo niedoceniany walor - Niesamowicie relaksują i wyciszają.

    1. Zielona masa szpinakowa

    Czas na prostą w przygotowaniu szpinakową masę , która w zależności od proporcji użytych składników może mieć konsystencję ciastoliny lub miłego w dotyku glutka do rozciągania. Łatwy przepis bez gotowania, do którego wystarczą jedynie 4 składniki. Trochę ugniatania i gotowe.

    Potrzebne składniki:

    • 1 szklanka mąki ziemniaczanej
    • 1 szklanka mąki pszennej
    • 1/2 szklanki wody
    • 3/4 szklanki oleju
    • sproszkowany szpinak lub mix suszonych zielonych warzyw ze szpinakiem/ do koktajli.

    Składniki łączymy i wyrabiamy na jednolitą masę. Z podanego przepisu wyjdzie Wam wersja bardziej glutkowatą. Jeśli chcecie otrzymać bardziej zwarty wariant, czyli ciastolinę należy dodać jeszcze po 1 szklance każdej z mąk.

    Życzymy miłej zabawy!:)


    Ćwiczenia proponowane dla dzieci korzystających z zajęć „Terapia ręki z elementami sensoplastyki”

    Znalezione obrazy dla zapytania: dłonie grafika

    Przedstawiamy ćwiczenia na kolejny tydzień:

    Toczący się pień

    Dziecko leży na podłodze z wyprostowanymi i złączonymi nogami oraz rękoma ułożonymi na podłodze przy głowie. Wykonuje 3 obroty w jedną stronę, a następnie 3 obroty w drugą stronę.

    Rowerek na plecach (razem z rodzicem)

    Dziecko i rodzic leżą na plecach z nogami uniesionymi nad podłogę. Stopy oparte o stopy partnera. Dziecko i rodzic wykonują nogami krążenia, jak przy pedałowaniu na rowerze, starając się nie oderwać stóp od stóp partnera.  

    Obroty ramion z przodu

    Ręce wyprostowane w łokciach i nadgarstkach kreślą przed sobą 5 kółek małych, następnie 5 średnich i 10 dużych (wolno i płynnie). Koła wielkie powinny przecinać się na linii środkowej ciała. Należy pilnować, by wyprostowane ręce utrzymywały się na linii barków, nie opadały.

    Zabawa z butelką

    Kończyny górne zgięte w łokciach, w dłoniach trzymamy małą, plastikową butelkę do połowy wypełnioną wodą. Poprzez ruchy rotacyjne przedramienia dziecko przelewa wodę z jednej strony butelki na drugą.

    W butelce warto umieścić kolorowy przedmiot np. szklaną kulkę czy kamyk, który będzie przemieszczał się w trakcie ruchów butelki.  

    Schowaj materiał

    Dziecko opiera częścią dłoniową obie ręce na materiale lub miękkim papierze. Pod każdą ręką jest osobny skrawek materiału. Ruchem podbierającym ma za zadanie umieścić materiał w zaciśniętej pięści.

    Zabawa z plasteliną

    Z małej ilości plasteliny dziecko toczy kulkę pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Z tak powstałych kulek wykleja niewielki obrazek.

    Podajemy link, gdzie znajdziecie Państwo inne zabawy rozwijające motorykę małą:   https://www.youtube.com/watch?v=J3WqxZfgxvw

    Powodzenia


    Przedstawiamy 2 część ćwiczeń dodatkowych, wykorzystywanych podczas terapii psychomotorycznej, które można wykonać samodzielnie w domu:

    Indywidualna gimnastyka korekcyjna dla dzieci - Oferta nr120609 ...

    Ćwiczenia równowagi:

    • chodzenie z wysokim unoszeniem kolan (chód bociani, idziemy po wysokiej trawie)
    • chodzenie po wyznaczonej linii na podłodze,
    • przejście po kładce, ławeczce z pomocą prowadzącego i bez pomocy z przedmiotem lub bez,
    • skakanie obunóż,
    • stanie na jednej nodze „bocian” 

    Ćwiczenia koordynacji całego ciała:

    • siad skrzyżny z wyprostowanymi plecami,
    • stanie przy ścianie z plecami opartymi o nią,
    • chód wyprostny w woreczkiem na głowie,
    • pokonywanie torów przeszkód ustawionych z różnorodnych sprzętów i przyborów (w marszu, w biegu, swobodnie i na czas),
    • zabawy bieżne – biegi do celu, biegi z rekwizytem, biegi slalomem, cwał w różnych kierunkach (w prawą, w lewą stronę, do przodu, do tyłu, po linii koła, z wymijaniem),
    • podskoki obunóż i na jednej nodze,
    • biegi do celu z wykonywaniem różnych czynności (np. coś przełożyć, przenieść na łyżce – rakietce) itp.
    • zabawy z piłką: odbijanie, rzucanie, chwytanie, podrzucanie, kopanie, turlanie,
    • skłony, skręty w różnych pozycjach (w siadzie, w staniu) i w różnych kierunkach (w przód, w tył, w prawo, w lewo) z wykorzystaniem różnych przedmiotów np. piłki, woreczki, klocki,
    • zabawy i gry zręcznościowe np.: rzucanie woreczków do celu (jedną ręką, oburącz, rzut górą, dołem, znad głowy), toczenie piłek do bramki lub wyznaczonego celu, rzucanie piłki do siebie (rzuty jedną ręką, oburącz, chwyt jedną ręką, oburącz), gra – ringo  itp.

    https://www.youtube.com/watch?v=vkwzFVN2Bds

    https://www.youtube.com/watch?v=ZYFAIupyHhM


    TRENING UMIEJĘTNOŚCI SPOŁECZNYCH -STYMULUJEMY ROZWÓJ EMOCJONALNY

    1. Moje mocne strony...

    Budowanie pozytywnego obrazu siebie jest ważnym elementem prawidłowego poczucia własnej wartości, asertywności czy motywacji.

    Zadanie polega na b wypisaniu lub narysowaniu 5 rzeczy, które w sobie lubi dziecko, w których jest dobre.

    Ważne jest też to, żeby uczyć dziecko dostrzegać mocne strony innych osób. By od najmłodszych lat uwrażliwiać na drugiego człowieka, rozwijać empatię i umiejętność dostrzegania emocji i zachowań innych osób. W tym celu opowiedzcie dziecku o swoich mocnych stronach, nauczcie dziecko jak zapytać o to w czym ty jesteś dobry.

    Dbajmy o umiejętności społeczne dziecka poprzez prostą rozmowę, w domu.

    2. Zgadnij co czuję?

    Przypominamy sobie emocje podstawowe – radość, złość, strach, smutek, wstręt i zdziwienie.
    Zapisujemy wszystkie 6 emocji na małych karteczkach, składamy je i wrzucamy do dowolnego woreczka lub pudełka.
    Zadaniem uczestnika zabawy jest wylosowanie jednej karteczki, przeczytanie jej tylko dla siebie i zaprezentowanie poprzez opowiedzenie krótkiej historii. Oczywiście historie te mogą być zmyślone?
    Pozostali uczestnicy zgadują o jakiej emocji mowa?

    Przykład: (wylosowałam karteczkę „złość”) Kiedyś podczas zabawy z kolegą w przedszkolu budowaliśmy zamek, ale on ciągle zabierał mi klocki. Zaciskałam ręce w pięści, było mi gorąco i chciałam krzyczeć. Czułam się bardzo źle. O jakiej emocji opowiadam?

    Ważne jest by na początku ćwiczenia omówić wszystkie emocje. Pierwszą osobą losującą może być rodzic lub starsze rodzeństwo, wtedy dzieciom młodszym będzie łatwiej zrozumieć instrukcję ćwiczenia.

    3.Jak wyglądają nasze emocje?

    Zadaniem dziecka będzie zilustrowanie radości, smutku i złości. Ale najpierw porozmawiajcie o tych emocjach. Np. gniew – zamykamy oczy i wyobrażamy sobie gniew na zadawane pytania:
    -Jaki ma kolor?
    -Jaki ma kształt?
    -Czy jest twardy czy miękki?
    -Jest gładki czy szorstki?
    -Czy głośny, czy cichy?
    -Czy jest kolczasty czy gładki?

    Gdy już odpowiemy na wszystkie te pytania potrzebujemy tylko kartki i kredek, żeby zilustrować nasz gniew. Na koniec opowiedzmy o nim, o tym co zostało narysowane.

    -W jakich sytuacjach czujemy gniew?
    -Co wtedy czujemy?
    -Jak można sobie z nim poradzić?

    I tak z każdą z inną emocją. Spróbujcie wybrać opracowanie jednej emocji na jeden dzień.

    4. Relaks

    Kładziemy się lub siadamy wygodnie zamykamy oczy i słuchamy spokojnej muzyki

     https://www.youtube.com/watch?v=QZbuj3RJcjI


    MULTISENSORYKA 14.04.2020

    1. Aby rozgrzać swoje ciało i wprowadzić sie w dobry humor wykorzystajcie jedną ze znanych nam z zajęć piosenek "Głowa, ramiona, kolana, pięty" lub "A ram sam sam". Wybierzcie tą, którą bardziej lubicie.

    2. W leżeniu na plecach - przenoście za głowę piłki lub woreczków utrzymywane pomiędzy stopami. A teraz proponuję w leżeniu na brzuchu darcie kartek/ starych gazet, zwijanie w kulki i rzucanie do celu np. pudełka.

    3. Ptaszki w gniazdkach – rozłóż na podłodze gniazda – np. hula-hop albo pętle z wstążki – gniazd może być kilka, a może być jedno. W tle leci wiosenna piosenka, odgłosy ptaków (https://www.youtube.com/watch?v=dRcEprzTxTA) – dzieci (czyli ptaki) latają. Gdy rodzic przycisza muzykę to wlatują do gniazd i siadają. Powtórzmy kilka razy.

    4. Zróbmy biegi slalomem pomiędzy rozstawionymi na podłodze butelkami z wodą, koszami z zabawkami, piłkami.

    5. Teraz zróbcie z rodzicami kanapkę – zadanie polega na położeniu dziecka pomiędzy dwie poduchy lub materace i dociskanie go - zadanie wykonujemy kilka razy.

     6. Napełnicie kolorowe balony różnymi materiałami sypkimi (o różnych fakturach) – mąka pszenna, mąka ziemniaczana, kasza, groch, ryż, cukier, galaretka, kulki żelowe do kwiatów itp. Niech dziecko ściska, pociera, rzuca gniotkami. Możecie pobawić się także w “sensoryczne memory”, czyli dobieranie takich samych gniotków w pary (bez użycia wzroku, tylko dotykając i ściskając). Jeśli mamy ochotę i zdolności plastyczne możemy ozdobić przygotowane gniotki razem z dzieckiem – dorysować oczy, usta, twarze wyrażające emocje, doczepić włosy ze sznurka, kolorowe piórka czy koraliki nawleczone na sznurek.

    7.  Zróbcie masę  Tutti-Frutti z płyny pod prysznic oraz z mąki ziemniaczanej. Możecie użyć kilku płynów o różnych zapachach i kolorach. Składniki należy mieszać  wedle uznania, do uzyskania plastycznej masy.  Do zabawy wykorzystajcie foremki do ciastek lub te z zestawów do ciastoliny, formujcie kulki, wałki i inne kształty. Powstałe kształty rozpuśćcie w  wieczornej kąpieli (podarujcie też swojej mamie chwile pachnącej przyjemności). 


    Multisensoryka

    Zestaw ćwiczeń do wykonania w domu

    1. Na rozgrzewkę proponujemy Waszą ulubioną piosenkę-  A ram sam sam :)

    https://www.youtube.com/watch?v=EKp3EdoHdKI

    2. Masażyki terapeutyczne:

    List do babci

    Kochana babciu (Piszemy palcem na plecach dziecka-póżniej zamiana dziecko pisze palcem po naszych plecach).
    KROPKA (naciskamy plecy w jednym miejscu)
    Piszę Ci, że mamy w domu kotka (kontynuujemy pisanie).
    KROPKA.
    Kotek chodzi(kroczymy palcami).
    kotek skacze(„skaczemy”, opierając dłoń na przemian na przegubie i palcach),
    kotek drapie(delikatnie drapiemy dziecko po plecach),
    kotek chrapie(opieramy na nich głowę i udajemy chrapanie).
    I choć straszny z niego psotek(łaskoczemy dziecko po plecach)
    bardzo fajny ten mój kotek(przytulamy dziecko).

    3. Ćwiczenie „Wysokie Loty”

    Uczestnicy -Rodzic i dziecko ewentualnie rodzeństwo w podobnym wieku .

    Co ćwiczymy ?

    -napięcie mięśniowe centralne i obwodowe (utrzymanie pozycji na długiej dźwigni, ręce i nogi staramy się by dziecko miało wyprostowane, głowa w linii kręgosłupa )
    -stymulacja czucia głębokiego ( docisk ciała w okolicy miednicy)
    -stymulację czucia powierzchownego w warunkach swobodnej zabawy
    -koordynacja ruchowa

    Opis ćwiczenia :
    Rodzic leży na plecach z nogami ugiętymi w stawach kolanowych i biodrowych. Rodzic podnosi nogi na stopach rodzica dziecko kładzie się opierając miednicę na jego stopach. Rodzic podnosi dziecko do góry prostując kolana , dziecko ma za zadanie przyjąć pozycję do lotu.

    4. Łowienie rybek    

    Co potrzebujemy:
    -Makaron penne/rurki
    -Stara słomka do napojów najlepiej z zagięciem
    -Niebieska kartka, podkładka, taca, płaski talerz
    -Miseczka

    Makaron to rybki, słomka to wędka, miseczka to siatka na rybki a niebieskie tło to jezioro;)

     Dziecko ma za zadanie łowić rybki najlepiej bez pomocy drugiej ręki i odłożyć do miseczki.

    Ćwiczymy motoryke małą, prezycję ruchów, koordynację oko-reka, cierpliwość, koncentrację i doprowadzenie działań do końca? Oczywiście możemy też modyfikowac zabawę i dodać elementy matematyczne - orientacji w przestrzeni (góra, dół, nad, pod, lewo, prawo) czy przeliczenia.
    Udanych łowów :)

    5.Marchewkowa ciastolina

    Potrzebujemy tylko 2 składniki:

    1. Ugotowana marchewka (kilka sztuk)
    2. Mąka/skrobia ziemniaczaną (0,5 -1 kg)

    Opcjonalnie: zapach do ciasta (np. pomarańczowy) lub np. szczypta cynamonu.

    Przygotowanie:

    Obrane marchewki gotujemy (odlewamy wodę), blendujemy warzywa na jednolitą masę, stopniowo dosypujemy mąkę ziemniaczaną porcjami i wyrabiamy ciasto (używamy tyle mąki ile nam potrzeba do oczekiwanej konsystencji). Ciastolina powinna być lekko wilgotna i nie przyklejać się do rąk. Jak dodamy za dużo mąki, to będzie się kruszyć. Możemy dodać zapach lub przyprawę do ciasta.

    Masa świetnie sprawdzi się do lepienia, wałkowania, wkrawania ciasteczek i odbijania stempelków. Można jej też spróbować, ( nie za dużo) ponieważ wszystkie składniki są jadalne.

    Pomysły na wielkanocne ozdoby:)

    https://mojedziecikreatywnie.pl/2019/04/jak-ulepic-baranka-film-krok-po-kroku/


    Ćwiczenia proponowane dla dzieci korzystających z zajęć
    „Terapia ręki z elementami sensoplastyki”

    Znalezione obrazy dla zapytania: dłonie grafika

    Nasze spotkanie zaczniemy od ćwiczeń wzmacniających napięcie mięśniowe:

    Lornetka

    W czasie leżenia na brzuchu dziecko unosi głowę i ręce, aby popatrzeć przez papierową lornetkę.

    Pływanie

     W trakcie leżenia na brzuchu dziecko unosi ręce i głowę, udaje, że pływa (pływanie „na sucho”)

    Teraz wzmacniamy obręcz barkową:

    Taczka

     Dziecko chodzi na rękach, rodzic trzyma za nogi, początkowo za uda, a w miarę ćwiczeń zbliża się do kolan,

    Teraz czas na doskonalenie ruchów przedramienia:

    Gra w „łapki”

    Siedzimy z dzieckiem  twarzami do siebie. Wyciągamy ręce przed siebie. Rodzic trzyma dłonie zwrócone grzbietami do podłogi, a dziecko trzyma dłonie nad dłońmi rodzica stroną grzbietową ku górze. Rodzic szybkim ruchem stara się klepnąć w dłoń dziecka. Dziecko stara się cofnąć rękę, uniemożliwiając trafienie. Gdy rodzic nie trafi w dłoń dziecka następuje zmiana ról.

    Przyszedł czas, żeby popracował nadgarstek:

    Ukryty koralik, czyli zakręcanie/ odkręcanie butelek, słoików,

    Zanim usiądziemy do zabawy, gromadzimy różne słoiczki, buteleczki, pudełka po kremach. Do każdego pojemnika wkładamy malutką zabawkę, koralik, fasolkę. Zadaniem dziecka jest odkręcanie pojemników, wyjęcie ukrytego przedmiotu i zakręcenie pojemnika.

     Teraz będziemy usprawniać palce:

    „Mannolina” - lepienie, ugniatanie

    Potrzebne składniki:

    1 szklanka kaszy mannej

    ½ szklanka ciepłej wody

    Do miski wsypujemy kaszę manną, a następnie stopniowo wlewamy wodę. Masę ugniatamy.

    Jeśli ktoś ma jeszcze ochotę pobawić się masami plastycznymi z kuchennych składników podajemy link:   https://www.youtube.com/watch?v=00Dtq4kxq-g

    Powodzenia


    Gimnastyka dla malucha - gimnastyka ogólnorozwojowa z elemntami ...

    Terapię psychomotoryczną prowadzimy w naszej Poradni od kilku lat. Jest to metoda, która stymuluje rozwój wielu funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Służy ona likwidowaniu różnego rodzaju patologii i zaburzeń: ruchu, koordynacji wzrokowo-ruchowej, zachowania, emocji, pamięci, uwagi, mowy, czytania i pisania.

    Głównym celem i najważniejszym efektem terapii psychomotorycznej jest stwarzanie lub aktywizacja sieci neuronalnych, odpowiedzialnych za procesy integracyjne.
    Terapia psychomotoryczna jest przeznaczona dla dzieci w wieku 3-10 lat, z zaburzeniami funkcjonowania, których podłożem jest minimalna dysfunkcja mózgu, spowodowana nieprawidłowością w dojrzewaniu OUN (m.in. struktur odpowiedzialnych za funkcję mowy, zachowań, somatognozji, a także zaburzeń typu dyslektycznego).

    Każde z zajęć charakteryzuje się pewnym stałym układem obejmującym ćwiczenia indukcyjne, dużej motoryki, ćwiczenia schematu ciała, małej motoryki, orientacji w czasie i przestrzeni, ćwiczenia pedagogiczne i "masaż", rozumiany jako stymulacja dotykowa. Stałość programu zajęć ma za zadanie wytworzenie umiejętności antycypacji, planowania i organizacji czynności według wytworzonego rytmu. A ponadto stwarza warunki sprzyjające do wytworzenia się ładu i poczucia bezpieczeństwa.

    Każde ćwiczenie, wykonywane przez dziecko jest zintegrowane, tzn. łączy doznania ruchowe, czuciowe, słuchowe, wzrokowe i emocjonalne. Wszystkie czynności są sprzężone z mową. Mowa staje się regulatorem zachowań ruchowych i jest utrwalana przez powtarzanie. Czynności ruchowe i funkcje mowy wzajemnie się stymulują.                          Gimnastyka korekcyjna

    Przedstawiamy 1 część ćwiczeń dodatkowych, wykorzystywanych podczas terapii psychomotorycznej, które można wykonać samodzielnie w domu:

    Ćwiczenia schematu ciała i ogólnorozwojowe:

    • zaciskanie pięści, otwieranie dłoni, pocieranie dłoń o dłoń,
    • ćwiczenia ramion: unoszenie, opuszczanie, naprzemiennie,
    • dotykanie łokciami np. kolan, podłogi,
    • ćwiczenia na wyczucie własnych nóg: dotykanie podłoża stopą, uderzanie piętą, palcami, łączenie stóp, klaskanie stopami, chodzenie na piętach, chodzenie na palcach, chodzenie na sztywnych nogach, na miękkich nogach, chodzenie na zewnętrznej, wewnętrznej stronie stopy
    • wyczuwanie swojej głowy: dotykanie czubka głowy, boku głowy, uszu, oczu, nosa, czoła, policzków, ust, języka, brody,
    • poznanie i wyczucie pleców i pośladków: leżenie na plecach, wiercenie się na plecach, kręcenie się w kółko na plecach, przesuwanie się do przodu, do tyłu na plecach,
    • poznanie i wyczucie brzucha: leżenie na brzuchu, wiercenie się na brzuchu, kręcenie się w kółko na brzuchu, przemieszczanie się na brzuchu do przodu, do tyłu,
    • zabawy przed lustrem: oglądanie swojej sylwetki ciała, dotykanie, poruszanie wskazaną częścią ciała,
    • ćwiczenia na rozpoznawanie różnych struktur powierzchniowych, zabawa przed lustrem: wskazywanie i nazywanie części ciała,
    • rozpoznawanie części ciała w sytuacjach codziennych, np. podaj dłoń, przywitajmy się dzisiaj łokciami, kolanami itp.,
    • ćwiczenia ruchowe z użyciem określeń przyimkowych (na, pod, za, obok itp.) ,
    • na polecenie, kładziemy ręce na głowie, ramionach, wyciągamy ręce przed siebie, chowamy ręce za siebie,
    • rzucanie piłki/woreczków i nazywanie kierunku: góra, dół, przód, tył, bok,
    • zabawy w chowanego/kierunkowe – dziecko ma odszukać schowany przedmiot – szuka kierowany poleceniami: „idź dwa kroki do przodu, jeden krok w prawo, teraz w przód…itp.”

    cdn… 

    Polecamy stronę:

    https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w


    MULTISENSORYKA (31.03.2020)

    1. Na początek proponujemy krótką rozgrzewkę ze znaną  nam z zajęć piosenką "Głowa, ramiona, kolana, pięty" z wykorzystaniem podkładu muzycznego z You Tube. Podczas tej piosenki dzieci wskazują u siebie poszczególne części ciała, stopniowo zwiększając tempo pokazywania.

    2. Teraz spróbujcie przypomnieć sobie piosenkę "A ram sam sam" (można skorzystać znowu z You Tobe) i naśladować ruchy ciała w niej pokazywane.

    3. Gdy jesteście już troszkę zmęczeni spróbujcie się wyciszyć wykonując masaż  swojego ciała (ręce, dłonie, nogi, stopy, a z pomocą rodzica - plecy) różnymi miękkimi, twardymi, gładkimi, śliskimi, szorstkimi materiałami, szczotkami, piłkami.

     

    4. Teraz wykonajcie tor przeszkód z gumy do skakania lub długiego sznurka zaczepionego o nogi krzesła: pokonujcie tor pełzając na brzuchu czy czworakując pod spodem, potem na stojąco nad linami. Starajcie się nie dotknąć żadnej liny. Ćwiczenie możemy urozmaicić prosząc dziecko, aby odnajdywało znajdujące się pod linami pary butelek wypełnionych różnymi ziarnami/wodą/drobnymi przedmiotami.

     

    5. Spróbujcie poturlać się po podłodze zawijając własne ciało w koc, porozciągajcie go, a następnie odwińcie się. Wykonajcie to zadanie kilka razy. (Dziecku przyjemniej będzie wykonywać to zadanie, gdy zaproponujemy zabawę w "naleśnika". Na podłodze kładziemy koc, dziecko kładzie się na jego skraj, plecy dziecka smarujemy "na niby" dżemem truskawkowym, kremem czekoladowym lub słodka śmietanką i zwijamy naleśnika tocząc  dziecko przed sobą).

     

    6. Na koniec z pomocą rodzica wykonajcie pachnącą ciastolinę, którą będziecie mogli bawić się przez kilka najbliższych dni przechowując ją w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku. Masę ugniatajcie, wałkujcie, róbcie kulki, zgniatajcie na placek, wycinajcie kształty foremkami do ciasta.

    Składniki: 2 szklanki mąki, 1 szklanka soli, 2 płaskie łyżki proszku do pieczenia, 2 łyżki oleju, 1 szklana wrzątku, kilka kropli zapachu do ciasta, wybrane barwniki spożywcze lub sok z buraka/kurkuma/kakao.

    Mieszamy wszystkie składniki suche oraz olej i zapach. Na końcu dodajemy wrzątek (rodzice). Mieszamy na początku łyżką, gdy ostygnie zagniatamy dłońmi.


     

    Ćwiczenia proponowane dla dzieci korzystających z zajęć „Terapia ręki z elementami sensoplastyki”

    Znalezione obrazy dla zapytania: dłonie grafika

    Drodzy Rodzice,

    W związku z sytuacją w Polsce i na świecie zmieniamy formę kontaktu z Wami oraz z naszymi podopiecznymi. Poniżej przedstawiamy Państwu proste i przyjemne ćwiczenia możliwe do wykonania przez dzieci w warunkach domowych:

     

    Krążenie ramionami z boku

    Ręce wyciągnięte w bok na wysokości, wyprostowane w łokciach i nadgarstkach wykonują 5 kółek małych, następnie 5 średnich i 10 dużych (wolno i płynnie). Po odpoczynku zmieniamy kolejność i ilość wykonywanych obrotów – 5 dużych, 5 średnich, 10 małych. Jeśli I serię dziecko wykonywało ku przodowi, w drugiej krąży ramionami do tyłu i odwrotnie.

    Kwiatek

    W zaciśnięte pięści dziecka wkładamy zwiniętą chusteczkę, apaszkę itp. Ręce dziecka złączone. Dziecko powolnym ruchem rozkłada i odchyla ręce i otwiera dłonie – chusteczka bardzo powoli wydostaje się z rąk dając efekt rozwijającego się kwiatu.

    Naśladowanie gry na pianinie, pisania na maszynie, odtwarzanie rytmu deszczu

    Stukanie w stół wszystkimi palcami rąk. Najpierw bardzo wolno na przemian palcem wskazującym jednej i drugiej ręki. Potem w stukaniu biorą udział po dwa palce każdej ręki, wreszcie wszystkie. Stopniowo rytm stukania przyspiesza się.

          Solenie

    Na tekturze bezbarwnym klejem namalujmy z dzieckiem prosty obrazek. Dziecko brokatem czy innym materiałem sypkim jak np. galaretka, kasza manna itp. posypuje obrazek. Po podniesieniu kartki materiał sypki, którego użyliśmy pozostanie jedynie w miejscu posmarowanym klejem.

    Posypywanie obrazka powinno odbywać się ruchem podobnym do ruchu  solenia.

          Słona farba

    Potrzebne składniki:

    • mąka i sól w proporcji 1:1
    • do tego woda – ilość w zależności od konsystencji, jaką chcemy uzyskać (polecamy zrobić gęstą farbę).

          Tak zrobioną farbą namalujmy obrazek własnego pomysłu.

    Jeśli ktoś ma jeszcze ochotę pobawić się solą. Podajemy link, gdzie znajdziemy przepis na masę solną.

    https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/10/kot-z-masy-solnej-szablon-do-druku/

     

    Zachęcamy do współpracy.

    Powodzenia